Obce a města

Frenštát pod Radhoštěm

Frenštát pod Radhoštěm spadá do okresu Nový Jičín. Z jihovýchodní strany město obklopují Beskydy, severozápadně se nachází Lašská brána. 

Ve městě můžete navštívit historické památky, využít mnohá sportoviště nebo vyrazit do okolní krajiny Beskyd. 

Frýdek-Místek

Město Frýdek-Místek leží na soutoku Ostravice a Morávky, 17 km jižně od Ostravy. Historicky tvořilo přirozenou hranici mezi Moravou a Slezskem. Frýdek-Místek byl původně tvořen dvěma samostatnými městy – moravským Místkem ze 13. století a slezským Frýdkem ze 14. století. Významnými milníky měst byl rok 1943, kdy došlo k jejich sloučení a rok 2006, kdy byl Frýdek-Místek vyhlášen Statutárním městem.

Hukvaldy

Obec Hukvaldy je poslední lašskou obcí v předhůří Beskyd. Svůj název získaly dle pověsti podle vílek hůkalek, kterých za dávných časů v místních hvozdech potulovalo bezpočet.

Štramberk

Městečko je zasazeno do centrální části Štramberské vrchoviny v předhůří Beskyd. Díky výjimečné malebnosti je toto město často nazýváno Moravským Betlémem. Město nese stopu českých králů díky synu Jana Lucemburského, který toto sídlo založil. Širokému okolí vévodí zřícenina hradu Stallenberg s věží, která je notoricky známá jako Štramberská Trúba.

Kopřivnice

Kopřivnice je město pod Beskydami, které spojuje historii s moderním životním stylem. Sítě automobilové značky Tatra, která se nesmazatelně zapsala do historie města, jsou jen částí toho, co Kopřivnice nabízí. Můžete zde navštěvovat historické památky a muzea, a to vše v blízkosti malebného Štramberku, Freudova Příboru a Janáčkových Hukvald, které vytváří pomyslnou Lašskou bránu Beskyd. 

Nový Jičín

Malebné město Nový Jičín, ležící na jižním okraji Moravské brány v Podbeskydské pahorkatině, vzniklo pravděpodobně v 80. letech 13. století na křižovatce důležitých obchodních cest.  Nejstarší písemná zmínka o městě však pochází až z roku 1313.