Hukvaldy

Hukvaldy

Obec: Hukvaldy

Obec Hukvaldy je poslední lašskou obcí v předhůří Beskyd. Svůj název získaly dle pověsti podle vílek hůkalek, kterých za dávných časů v místních hvozdech potulovalo bezpočet.

Pravděpodobněji se ale jedná o zkomoleninu německého názvu, který mu dali jeho zakladatelé hrabata z Hückeswagen. Ti také založili hrad, jehož zřícenina se rozprostírá na kopci nad obcí. První zmínky o hradu sahají už do poloviny 13. století.

Janáček, Liška Bystrouška a také rytíři a Bílé paní

Hukvaldy jsou významnou kulturní památkou a každoročně se zde pořádají různé akce jako např. Rytířské slavnosti, Sjezd strašidel a mnoho jiných. V letním amfiteátru, který je součástí hradu, se pravidelně koná mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy. A proč Janáčkovy? Právě zde se roku 1854 narodil světoznámý hudební skladatel Leoš Janáček. Připomínkou jeho slavné opery Příhody lišky Bystroušky je pomník lišky v hukvaldské oboře. Procházky starobylou hradní oborou jsou příjemné v každém ročním období. Mezi alejemi dubů, kaštanů a lip je možné zahlédnout i muflony a daňky.

Poznejte život Leoše Janáčka

Na počátku 20. století si zde Leoš Janáček zakoupil domek, který dnes slouží jako Památník života a díla Leoše Janáčka. Pokud se budete chtít podívat přímo do rodného domu Leoše Janáčka, najdete ho vlevo nad barokním kostelem sv.Maxmiliána. Dnes v jeho prostorách sídlí informační centrum.