Kopřivnice

Kopřivnice

Obec: Kopřivnice

Web:

Informační centrum Kopřivnice: www.kdk.cz/infocentrum

Kopřivnice je město pod Beskydami, které spojuje historii s moderním životním stylem. Sítě automobilové značky Tatra, která se nesmazatelně zapsala do historie města, jsou jen částí toho, co Kopřivnice nabízí. Můžete zde navštěvovat historické památky a muzea, a to vše v blízkosti malebného Štramberku, Freudova Příboru a Janáčkových Hukvald, které vytváří pomyslnou Lašskou bránu Beskyd. 

Zajímavá místa

Kromě výrazné stopy automobilového průmyslu se město pyšní také působivými zákoutími, které vytvořila příroda. Je jich zde mnohem více, než by si návštěvník mohl pomyslet. Doporučujeme navštívit Raškovou vyhlídku, Motýlí údolí, Rozcestí čarodějnic nebo velmi vyhledávanou rozhlednu Bílá hora s naučnou stezkou.

Ucelenou představu o historickém bohatství města získáte při návštěvě muzeí v Kopřivnici. navštívit tak můžete Lašské muzeum, jehož součástí je Expozice Dany a Emaila Zátopkových. Dále pak Muzeum Fojtství, ve kterém můžete nahlédnout do života lidí v minulosti, seznámit se s lidovými zvyky a tradicemi. Poznáte, jak cestovali naši předkové. 

Za návštěvu stojí Depozitář Slovenské strely, který je umístěn v těsné blízskosti nově otevřeného Muzea nákladních automobilů Tatra Kopřivnice. Otevření proběhlo 17. listopadu 2021.   Nachází se v rekonstruované budově bývalé slévárny automobilky Tatra v Kopřivnici. Do světa dopravních prostředků patří i Muzeum osobních automobilů Tatra, ve kterém najdete ikonicky známé automobily i opravdové rarity.

 

Muzeum osobních automobilů Tatra

V muzeu můžete zhlédnout na 60 osobních automobilů, které byly proslavené jako automobilka TATRA. Sbírku doplňují motory, modely, designérské návrhy, dobové fotografie a různé rarity. Spoustu zajímavých informací poskytují vícejazyčné videoboxy s filmovými sekvencemi automobilových skvostů.

Muzeum nákladních automobilů Tatra

V muzeu je možné vidět na ploše více než 5 000 m2 unikátní modely nákladních automobilů Tatra i tatry expediční, "sportovní" a hasičské. Je zde uloženo téměř 80 vozů a velké množství dalších exponátů – motory, modely atp. 

Depozitář Sloveské strely

Tuto národní kulturní památku naleznete u Muzea nákladních automobilů Tatra. V depozitáři je možné vidět také autentické prvky vozu nebo repliky uniforem posádky společně s dalšími vystavenými předměty.

Lašské muzeum

Ve vile Ignáce Šustala z roku 1889 se nachází Expozice Emila a Dany Zátopkových a také dočasné výstavy. 

Expozice Emila a Dany Zátopkových

Zcela jistě známe Emila Zátopka, který udivoval celý svět svými výkony v běžeckých disciplínách. Dodnes patří se svou ženou Danou, která reprezentovala naši zemi v hodu oštěpem, k nejslavnějším českým sportovcům. V moderně pojaté expozici můžete zhlédnout kromě informací o sportovních úspěších manželů Zátopkových i fotografie, medaile a další předměty připomínající jejich výkony. Součástí expozice je i dokumentární film vzniklý ve spolupráci s finskou TV, který je sestříhán do délky 14 minut a 6 vteřin - právě tolik potřeboval největší běžec ke světovému rekordu na 5 kilometrů. Přijďte se podívat a prožít příběh vítězství!

Expozice Dany a Emila Zátopkových je součástí Lašského muzea, které sídlí v budově tzv. Šustalovy vily.

Muzeum Fojtství

Muzeum Fojtství je rodným domem zakladatele výroby kočárů a bryček v Kopřivnici Ignáce Šustaly. V současnosti slouží fojtství k muzejním, studijním a výstavním účelům. Můžete nahlédnout do života lidí v minulosti a seznámit se s lidovými zvyky a tradicemi.