Kopřivnice

Kopřivnice

Obec: Kopřivnice

Web:

Kopřivnice je jedno z nejmladších měst České Republiky. Přerod v moderní město nastal v době rozmachu automobilového průmyslu. Značka Tatra se nesmazatelně zapsala do historie města a našeho povědomí. Spolu se sousedním malebným Štramberkem, Freudovým Příborem a Janáčkovými Hukvaldy vytváří pomyslnou Lašskou bránu Beskyd.

Zajímavá místa

Kromě výrazné stopy automobilového průmyslu se město pyšní také působivými zákoutími, které vytvořila příroda. Je jich zde mnohem více, než by si návštěvník mohl pomyslet. Doporučujeme navštívit Raškovou vyhlídku, Motýlí údolí, Rozcestí čarodějnic nebo velmi vyhledávanou rozhlednu Bílá hora s naučnou stezkou.

Ucelenou představu o historickém bohatství města získáte při návštěvě Regionálního muzea v Kopřivnici. V současné době muzeum zahrnuje čtyři stálé expozice a to Technické muzeum Tatra, Lašské muzeum, Muzeum Fojtství a Expozici Emila a Dany Zátopkových.

Technické Muzeum

V muzeu můžete shlédnout na 60 osobních a nákladních automobilů, které byly proslavené jako automobilka TATRA. Sbírku doplňují motory, modely, designérské návrhy, dobové fotografie a různé rarity. Spoustu zajímavých informací poskytují vícejazyčné videoboxy s filmovými sekvencemi automobilových skvostů.

Expozice Emila a Dany Zátopkových

Zcela jistě známe Emila Zátopka, který udivoval celý svět svými výkony v běžeckých disciplínách. Dodnes patří se svou ženou Danou, která reprezentovala naši zemi v hodu oštěpem, k nejslavnějším českým sportovcům. V moderně pojaté expozici můžete shlédnout kromě informací o sportovních úspěších manželů Zátopkových i fotografie, medaile a další předměty připomínající jejich výkony. Součástí expozice je i dokumentární film vzniklý ve spolupráci s finskou TV, který je sestříhán do délky 14 minut a 6 vteřin - právě tolik potřeboval největší běžec ke světovému rekordu na 5 kilometrů. Přijďte se podívat a prožít příběh vítězství!

Muzeum Fojtství

Muzeum Fojtství je rodným domem zakladatele výroby kočárů a bryček v Kopřivnici Ignáce Šustaly. V současnosti slouží fojtství k muzejním, studijním a výstavním účelům. Můžete nahlédnout do života lidí v minulosti a seznámit se s lidovými zvyky a tradicemi.

Lašské muzeum

Ve vile Ignáce Šustala z roku 1889, která je součástí Regionálního muzea, se nachází expozice věnovaná někdejší továrně na hliněné zboží. Za 150 let existence továrny bylo vyprodukováno nepřeberné množství keramických výrobků. Naleznete zde nejen zdobené talíře, hrníčky a mísy, ale také neobyčejně tvarované kachle a kachlová kamna. Prohlídka další expozice vás zcela jistě pohltí. Dílo místního rodáka Zdeňka Buriana je doprovázeno projekcemi ozvučených DVD filmů sestříhaných ze záběrů malířových obrazů a doplněno zkamenělými pravěkými organismy, nerosty a vykopávkami.

Muzeum nákladních automobilů Tatra

V muzeu je možné vidět nejznámější modely nákladních automobilů Tatra i tatry expediční, "sportovní" a hasičské. Je zde uloženo téměř 80 vozů a velké množství dalších exponátů – motory, modely atp.