Frýdek-Místek

Frýdek-Místek

Obec: Frýdek-Místek

Město Frýdek-Místek leží na soutoku Ostravice a Morávky, 17 km jižně od Ostravy. Historicky tvořilo přirozenou hranici mezi Moravou a Slezskem. Frýdek-Místek byl původně tvořen dvěma samostatnými městy – moravským Místkem ze 13. století a slezským Frýdkem ze 14. století. Významnými milníky měst byl rok 1943, kdy došlo k jejich sloučení a rok 2006, kdy byl Frýdek-Místek vyhlášen Statutárním městem.

Frýdecké a místecké náměstí

K městským památkovým zónám patří náměstí jak v Místku, tak i ve Frýdku. Místecké náměstí Svobody patří k nejmalebnějším koutům města. Vaší pozornosti by neměly uniknout zdejší domy pozdně renesančního jádra, které však prošly častými přestavbami a úpravami. Dominantou nejen frýdeckého náměstí, ale celého Frýdku-Místku je Frýdecký zámek ze 14. století. Zajímavostí je, že zámek byl původně tvrzí chránící pomezí Moravy a Slezska. K zámku patří také přírodně krajinářský park s barokními plastikami. Můžete zde navštívit Muzeum Beskyd, které nabízí k prohlídce přírodovědné sbírky z oblasti Moravskoslezských Beskyd a Pobeskydské pahorkatiny.

Významné památky

Mezi významné památky Frýdku patří Hluboká ulice, na které se nachází jednopatrový klasicistní dům z roku 1796. Při návštěvě města nezapomeňte na baziliku Navštívení Panny Marie na Mariánském náměstí se dvěma charakteristickými čelními věžemi, která byla postavena v roce 1777. I Místek má svou historii a najdete zde spoustu památek. V bývalé poště na ulici U Staré pošty pracoval jako poštovní úředník Vladimír Vašek známý jako Petr Bezruč. Důležitými stavbami místecké části je Národní dům, bývalá Národní záložna Místecká, městská radnice a spořitelna na Hlavní třídě.

Sportovní aktivity

Město nabízí také širokou škálu sportovního vyžití. Za relaxem i pohybem vyrazte do nedalekého aquaparku Olešná. Aktivní sportovce zaujme jachting, surfing nebo rybolov na přehradě Olešná nebo 4,5 km dlouhá stezka pro in-line bruslaře. Pro nadšence cyklistiky jsou připraveny značené cyklookruhy po Frýdku-Místku a okolí.  Frýdek-Místek také protíná cyklostezka směřující z Ostravy do Beskyd. Město poskytuje rovněž zázemí pro jízdu na koni a řadu dalších sportovních aktivit, zejména ve fitcentrech nebo sportovních areálech. Adrenalinoví nadšenci se mohou těšit na cvičnou horolezeckou stěnu ve městě. Lákadlem pro návštěvníky všech věkových kategorií je 3,5 km naučné stezky ve Frýdeckém lese.

Navštivte Frýdek-Místek

Související výlety