Zámek Frýdek

Zámek Frýdek

Adresa: Zámecké náměstí

Obec: Frýdek-Místek

PSČ: 73801

Email: info@muzeumbeskyd.com

Telefon: +420 558 628 001

Web:

Facebook:

Partner Beskydy Card

Muzeum Beskyd nabízí kromě krátkodobých výstav také mnoho stálých expozic. Mimo nové, interaktivní expozice Beskydy - příroda a lidé můžete v muzeu navštívit i Zámecký okruh, jehož součástí je také kaple sv. Barbory, nebo například expozici Frýdek a Místek zaměřenou na historii tohoto neobyčejného dvojměstí na hranici Moravy a Slezska.

Zámecký okruh

Vydejte se s průvodcem po stopách vývoje a historie frýdeckého zámku. Komentovaná prohlídka začíná v Rytířském sále zdobeném sbírkou erbů slezské šlechty, pokračuje stylizovanými interiéry představujícími život šlechty a měšťanstva v 19. století. Prohlídka pokračuje zámeckou kaplí svaté Barbory, v jejíž sakristii je instalována expozice Frýdek – Mariánské poutní místo, jež přibližuje Frýdek jako významné poutní místo. Během letních měsíců prohlídkovou trasu obohacuje návštěva ledovny v zámeckém parku a malebné výhledy z patrového glorietu, a to nejen na město a okolní Beskydy, ale také na monumentální pozdně barokní poutní baziliku Navštívení Panny Marie, které se příznačně přezdívá „Slezské Lurdy“.

Součástí Zámeckého okruhu je i expozice věnovaná původně dvěma samostatným městům, slezskému Frýdku a moravskému Místku, které od sebe odděluje řeka Ostravice symbolizovaná pomlčkou v názvu současného dvojměstí.

Frýdek a Místek

Expozice věnovaná dvěma, a zároveň jednomu městu Frýdek-Místek. Každé z nich vzniklo a vyvíjelo se na jiném historickém území, které oddělovala jen „..šumivá, divoká Ostravice“. Vzdálená i blízká, historická, a zároveň moderní byla a jsou města Frýdek a Místek. Zaslouží si, aby lidé, v nich žijící, byli připomínáni a jejich činy zaznamenávány.

Frýdek – Mariánské poutní místo

Expozice v sakristii Zámecké kaple svaté Barbory je připomínkou, že Frýdek patřil od 18. století k nejznámějším mariánským poutním místům ve Slezsku. Vystaveny jsou fotografie, liturgické předměty, tisky, dárky z pouti k Panně Marii Frýdecké, kterou podniklo od druhé poloviny 17. století dodnes nepřeberné množství poutníků.

Památník Óndry Łysohorského

Dočasně uzavřeno.

 

Související výlety