Frýdecký okruh

Frýdecký okruh

TYP: pěší výlet, cyklistický výlet

VÝCHOZÍ BOD + CÍLOVÝ BOD

Sady B. Smetany

 

TRASA

VÝCHOZÍ BOD: Sady B. Smetany (0 km) – (A) Kamenec – (B) Panské Nové Dvory – (C) Kaple Sv. Kříže, pramen v Hájku – (D) Kostel sv. Šimon a Juda – (E) Pod Javorem – (F) Nábřeží – (G) Cyklostezka podél Ostravice – CÍLOVÝ BOD: Sady B. Smetany (4 km)
mírně náročný

 4 km

 171 m

 171 m

značka naučné stezky

asfaltová cesta

S kočárkem jen pro fyzicky zdatnější.

Frýdecký vás provede frýdeckou částí města. Projedete se lokalitou Kamenec, kde narazíte na kapličku Jana Křtitele stojící v místech, kde byli kdysi na lípách popraveni dva pytláci za svou krádež ryb z panských rybníků.

Na Panských Nových Dvorech minete kapli svatého Jana Nepomuckého a budete se odtud kochat krásným výhledem na město Frýdek-Místek i Beskydy. Máte-li chuť cestou sesednout z kola a trochu se projít, máte možnost odbočit na naučnou stezku Frýdecký les, kde se z informačních tabulí dozvíte spoustu zajímavostí.

Cestou dále se můžete osvěžit u údajně léčivého pramene v Hájku s dřevěnou kaplí Svatého kříže (na pobočkách Turistického informačního centra F-M je v prodeji i turistická známka tohoto poutního místa).

Na cyklotrase si jistě všimnete také velké výrobní haly, kde se vyrábí světově známý medový dort Marlenka. Zde si můžete domluvit po předchozí dohodě i exkurzi do výroby s ochutnávkou.

Cyklostezku, okolo řeky Ostravice, lemují rekreační přístřešky s ohništi pro venkovní posezení. Je to skvělá možnost, jak se ukrýt před deštěm nebo si odpočinout. Stanoviště pro rekreaci se nacházejí na devíti místech podél řek, z toho na čtyřech místech jsou postaveny bytelnější rekreační přístřešky. Ostatní stanoviště jsou řešeny upravenou plochou s menšími stavbami.