Petr Bezruč

Petr Bezruč

Obec: Staré Hamry, Ostravice

Petr Bezruč je literární pseudonym připisovaný Vladimíru Vaškovi (15. září 1867 Opava – 17. února 1958 Olomouc). Petr Bezruč byl český básník, který vystoupil se svou jedinou sbírkou, Slezským číslem (později známou jako Slezské písně) na začátku 20. století. Naprosto ojedinělé verše útočně promlouvající za sociální a národní zájmy českých obyvatel Slezska nemají svým vznikem, stylem ani dalším osudem v české literatuře obdobu. Literární historici řadí Bezruče do generace tzv. anarchistických buřičů. Jeho dílo je ovlivněno symbolismem a českou modernou.

Místa spojená s Betrem Bezručem:

Pomník Maryčky Magdonové - Pomník fiktivní postavy z básně Petra Bezruče. Dílo akad. sochaře Augustina Handzela financoval starohamerský Sokol a slavnostně odhaleno bylo 14. 8. 1933. K místu se dá pohodlně dostat od starohamerského kostela sv. Jindřicha, v jehož blízkosti leží malý hřbitov. V jeho spodní zadní části se pomník nachází.

Srub Petra Bezruče - Srub Petra Bezruče na Ostravici získalo Slezské zemské muzeum jako součást dědictví po básníku Petru Bezručovi. Obytná část srubu byla ponechána v původní podobě i se zařízením interiéru, který si Bezruč sám navrhl. V přilehlém dřevníku byla v roce 1983 zbudována expozice s názvem Krajem Petra Bezruče. Návštěvník srubu zde nalezne nejen autentické prostředí letního příbytku básníka, ale nutně chodí v jeho stopách, dotýká se životních příběhů básníka a především může poznat prostředí kraje pod Beskydem, jehož osud, v minulosti tak svízelný, zachytil básník ve svém stěžejním díle - ve Slezských písních.