Štramberk

Štramberk

Obec: Štramberk

Městečko je zasazeno do centrální části Štramberské vrchoviny v předhůří Beskyd. Díky výjimečné malebnosti je toto město často nazýváno Moravským Betlémem. Město nese stopu českých králů díky synu Jana Lucemburského, který toto sídlo založil. Širokému okolí vévodí zřícenina hradu Stallenberg s věží, která je notoricky známá jako Štramberská Trúba.

V centru města

Štramberk vás zároveň uchvátí klikatými úzkými uličkami lemovanými množstvím dochovaných roubených chalup z 18. a 19. století. Po příchodu na štramberské náměstí se však ocitnete v úplně jiném světě. Celému náměstí vévodí 22 barokních měšťanských domů. Barvitost města je doplněna řadou plastik, původních studní s rumpály, bočních pavlačí domů a vzácnými sedlovými střechami. Návštěvník by při prohlídce města neměl zapomenout na výšlap na nedalekou rozhlednu na Bílé hoře. Většina z nás jistě slyšela o jeskyni Šipka. Roku 1880 zde byla nalezena čelist neandrtálského dítětě tzv. Šipecká čelist, kterou řadíme k významným archeologickým objevům.

Legendární Štramberské uši

Štramberk však proslavil i voňavý cukrářský výrobek tzv. Štramberské uši. Podle místní legendy se původ této cukrovinky váže k legendárnímu vítězství štramberských křesťanů nad mongolským vojskem roku 1241. Od této doby se tato pochoutka z perníkového těsta tradičně peče ve Štramberku a jeho okolí. Od roku 2000 pak je možné výrobek s názvem Štramberské uši péct pouze na území města Štramberk.

Pivo Trubač

Po prohlídce malebného městečka můžete ochutnat v místním pivovaru světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu a tmavý nefiltrovaný ležák flekovského typu s názvem Trubač. A pokud si pivo chcete vychutnat i jinak, navštivte Lašské pivní kúpele. Osvěží vás harmonie všech očistných procesů, které si zde můžete v příjemném prostředí vychutnat.

Štramberkem pěšky

Město Štramberk připravilo pro své návštěvníky z blízkého i dalekého okolí novou mobilní aplikaci ŠTRAMBERKEM PĚŠKY, která nabízí známé i méně známé trasy. Naučné či turistické stezky provedou zájemce uličkami a každým koutem malebného městečka. Aplikace obsahuje také cyklotrasy po okolí města. Štramberk je ideální pro pěší turistiku. Jinak si ho ani nemůžete dostatečně vychutnat.