Frenštát pod Radhoštěm

Frenštát pod Radhoštěm

Obec: Frenštát pod Radhoštěm

Web:

Turistické informační centrum Frenštát pod Radhoštěm: www.frenstatpr.cz

Frenštát pod Radhoštěm spadá do okresu Nový Jičín. Z jihovýchodní strany město obklopují Beskydy, severozápadně se nachází Lašská brána. 

Ve městě můžete navštívit historické památky, využít mnohá sportoviště nebo vyrazit do okolní krajiny Beskyd. 

Zajímavá místa

Navštivte centrum města! Na náměstí Míru si můžete prohlédnout měšťanské domy i budovu radnice, tato místa jsou součástí Mětské památkové zóny.

V Muzeu Frenštát pod Radhoštěm objevte bohatou historii, kulturu a přírodu regionu ve stálých expozicích umístěných v historické budově z roku 1876. Při prohlídce se dozvíte o muzejní práci, která začala sběrem předmětů pro Národopisnou výstavu v Praze v roce 1895, a o iniciátorovi Jiřím Felixovi, který položil základ sbírkám. Po rekonstrukci a s podporou fondů EU bylo muzeum v této budově slavnostně otevřeno v roce 2007.

Frenštát pod Radhoštěm nabízí návštěvníkům bohaté církevní památky. Navštívit můžete kostel sv. Martina, který stojí na místě staršího kostela z roku 1680 a je známý svým zvonem sv. Martina, kostel sv. Jana Křtitele z roku 1640 s cibulovou bání a regotizačními zásahy z roku 1891 a Lurdskou kapli sv. Marie na Horečkách. Na náměstí Míru stojí morový sloup Panny Marie z roku 1686, jehož barokní plastika dominuje prostoru. Mezi další cíle zařaďte kapli sv. Cyrila a Metoděje a sv. Václava ve stylu valašské lidové architektury a moderní zvoničku Strážkyně Beskyd symbolizující ochranu přírody.

Jedním z významných frenštátských rodáků byl skokan na lyžích a olympijský vítěz Jiří Raška. Jméno tohoto sportovce ve Frenštátě nese na jeho počest Skokanský areál Jiřího Rašky, kde byly vybudovány skokanské můstky. 

Pouhých 6 km od centra města se nachází hora Velký Javorník se stejnojmennou rozhlednou. Vrchol se nachází v nadmořské výšce 918 m. Při výstupu si můžete užít krásné výhledy na celé Moravskloslezské Beskydy, Frenštát pod Radhoštěm a za hezkého počasí můžete dohlédnout až na Jeseníky, Roháče a Malou a Velkou Fatru.

Dalším oblíbeným místem jsou Pustevny, které jsou od Frenštátu vzdálené asi 9 km. Pokud byste si cestu chtěli zkrátit, vyrazte z nedalekých Trojanovic, odkud se také můžete svézt lanovkou. Na hřebeni se nachází Stezka Valaška, která vás provede korunami stromů. 

Frenštát pod Radhoštěm je domovem významných sochařských děl Albína Poláška, včetně sochy boha Radegasta a sousoší Cyrila a Metoděje. Na náměstí Míru můžete obdivovat kašnu se sochou Neptuna z roku 1840, která přispívá k historické atmosféře města. Originál sochy Radegasta byl nahrazen žulovou replikou, která od roku 1998 stojí na Radhošti, zatímco restaurace originálu je vystavena na frenštátské radnici.