Pustevny

Pustevny (1018 m n. m.) a vrchol Radhošť (1129 m n. m.)

Pustevny

Obec: Trojanovice

Web:

Horské sídlo Pustevny jsou pojmenované po poustevnících, kteří zde žili. Dnes je toto místo význačným turistickým střediskem. V zimě se Pustevny stávají vyhledávaným lyžařským střediskem. .

Východním směrem od Pusteven lze dosáhnout vrcholu Čertův mlýn s ojedinělými skalními útvary jako je např. Čertův stůl. Hřebenovkou směrem k západu, kolem sochy pohanského boha Radegasta z roku 1931, lze zase pohodlně dojít k vrcholu Radhoště.

Výhledy: Pustevny spolu s v vrcholem Radhošť nabízí výhledy do blízkého i dalekého okolí. Při dobré viditelnosti lze dohlédnout na Oderské vrchy, Jeseníky, Javorníky, Veřovické vrchy a mnohdy až na Fatru.

Zajímavosti na vrcholu: Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem, Maměnka a Libušín. Na Radhošti lze obdivovat kapli a sousoší sv. Cyrila a Metoděje, NS Radegast

Ostatní zajímavosti mimo vrcholy: lanové centrum, lyžařské střediska, rozhledna Cyrilka

Možnost dosažení vrcholu: pěšky, na kole, na běžkách, kočárkem, autem, lanovkou

Občerstvení na vrcholu: ano

Ubytování vrcholu: ano

Trasy k vrcholu pěšky  z (dle mapy KČT):

Trojanovice – Ráztoka, lanovka na Pustevny – 3 km, MTZ

Trojanovice – Ráztoka, lanovka na Radhošť – 4 km, ZTZ

Další výchozí místa Ráztoka, asfalt – Knížecí cesta, Prostřední Bečva, Pindula, Rožnov p. R.

(ČTZ - červená turistická značka, ZTZ - zelená turistická značka, ŽTZ - žlutá turistická značka, MTZ - modrá turistická značka)

Trasy k vrcholu na kole i s kočárkem:

Trojanovice - Ráztoka, asfalt – Knížecí cesta

Prostřední Bečva - asfalt

Trasy k vrcholu autem:

Prostřední Bečva

Trasy k vrcholu lanovkou:

Trojanovice – Ráztoka (nejstarší lanovka v Evropě, provoz zahájila 4. března 1940)

Trasy k vrcholu na běžkách:

Rožnov p. R., Trojanovice – Ráztoka, Horní Bečva, Prostřední Bečva

 

Pokud si z Pusteven chcete dovézt domů kromě zážitků i nějaký dárek, navštivte obchůdek u dolní stanice lanovky. Kromě dárkových předmětů vám zde nabídnou spoustu praktických věcí, které jistě na vašem výletě oceníte. V nabídce jsou čepice, hrnečky, cestovní lahve, nožíky, otvíráky a mnoho dalšího. Vše s tematikou nebo logem Pusteven. V zimních měsících nabízí lyžařům praktické a kvalitní rukavice, brýle a pro hodně zapomnětlivé i špičkové lyžařské oblečení Descente.  Pro běžkaře jsou připraveny základní vosky.

Fotogalerie