Pustevny

Pustevny (1018 m n. m.) a vrchol Radhošť (1129 m n. m.)

Pustevny

Obec: Trojanovice

Web:

Web:

Horské sídlo Pustevny jsou pojmenované po poustevnících, kteří zde žili. Dnes je toto místo význačným turistickým střediskem. Pustevny jsou výchozím bodem oblíbené běžkařské oblasti. Provozovatelé upravují celkem 74 km běžeckých tratí různé náročnosti. K nejvyhledávanějším běžeckým trasám s překrásnými výhledy patří nenáročná hřebenovka směrem na Radhošť nebo na Martiňák.

Východním směrem od Pusteven lze dosáhnout vrcholu Čertův mlýn s ojedinělými skalními útvary jako je např. Čertův stůl. Hřebenovkou směrem k západu, kolem sochy pohanského boha Radegasta z roku 1931, lze zase pohodlně dojít k vrcholu Radhoště.

Výhledy: Pustevny spolu s v vrcholem Radhošť nabízí výhledy do blízkého i dalekého okolí. Při dobré viditelnosti lze dohlédnout na Oderské vrchy, Jeseníky, Javorníky, Veřovické vrchy a mnohdy až na Fatru.

Zajímavosti na vrcholu: Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem, Maměnka a Libušín. Na Radhošti lze obdivovat kapli a sousoší sv. Cyrila a Metoděje, NS Radegast

Ostatní zajímavosti mimo vrcholy: lanové centrum, lyžařské střediska, rozhledna Cyrilka

Možnost dosažení vrcholu: pěšky, na kole, na běžkách, kočárkem, autem, lanovkou

Občerstvení na vrcholu: ano

Ubytování vrcholu: ano

Trasy k vrcholu pěšky  z (dle mapy KČT):

Trojanovice – Ráztoka, lanovka na Pustevny – 3 km, MTZ

Trojanovice – Ráztoka, lanovka na Radhošť – 4 km, ZTZ

Další výchozí místa Ráztoka, asfalt – Knížecí cesta, Prostřední Bečva, Pindula, Rožnov p. R.

(ČTZ - červená turistická značka, ZTZ - zelená turistická značka, ŽTZ - žlutá turistická značka, MTZ - modrá turistická značka)

Trasy k vrcholu na kole i s kočárkem:

Trojanovice - Ráztoka, asfalt – Knížecí cesta

Prostřední Bečva - asfalt

Trasy k vrcholu autem:

Prostřední Bečva

Trasy k vrcholu lanovkou:

Trojanovice – Ráztoka (nejstarší lanovka v Evropě, provoz zahájila 4. března 1940)

Trasy k vrcholu na běžkách:

Rožnov p. R., Trojanovice – Ráztoka, Horní Bečva, Prostřední Bečva

 

Pokud si z Pusteven chcete dovézt domů kromě zážitků i nějaký dárek, navštivte obchůdek u dolní stanice lanovky. Kromě dárkových předmětů vám zde nabídnou spoustu praktických věcí, které jistě na vašem výletě oceníte. V nabídce jsou čepice, hrnečky, cestovní lahve, nožíky, otvíráky a mnoho dalšího. Vše s tematikou nebo logem Pusteven. V zimních měsících nabízí lyžařům praktické a kvalitní rukavice, brýle a pro hodně zapomnětlivé i špičkové lyžařské oblečení Descente.  Pro běžkaře jsou připraveny základní vosky.

Doporučujeme v okolí