Jiří Raška

Jiří Raška

Obec: Frenštát p. R. - Horečky

Jiří Raška (4. února 1941 Frenštát pod Radhoštěm – 20. ledna 2012 Nový Jičín) byl český skokan na lyžích, olympijský vítěz a český lyžař století. Jako první získal v roce 1968 zlatou medaili ve skoku na lyžích na zimních olympijských hrách v Grenoblu.

S osobou Jiřího Rašky je spjato město Frenštát pod Radhostěm, především areál na Horečkách a skokanské můstky ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Místa spojená s Jiřím Raškou:

Skokanské můstky Jiřího Rašky ve Frenštátě pod Radhoštěm - Nejúspěšnější lyžařskou disciplinou od konce 60. let je skok na lyžích především zásluhou olympijského vítěze a mistra světa Jiřího Rašky. Jeho úspěchy daly impuls k projektu střediska skokanských  můstků s umělou hmotou na svazích Horeček. Po jeho triumfu na X. ZOH v Grenoblu roku 1968, kde pro ČR vybojoval první zlatou medaili, byl v rekordním čase 40ceti dnů vybudován můstek s kritickým bodem K=42. V tomtéž roce zahájena stavba můstků s parametry P=72 a K=90. Všechny dle projektu Josefa Zity. V letech 1969 až 1973 byl vybudován areál můstků v dnešní podobě včetně parkoviště a večerního osvětlení. Můstek K=90 byl jako první na světě této velikosti pokryt umělou hmotou. Každoročně je zde pořádáno několik závodů za účasti světové špičky.

Areál na Horečkách - Horečky jsou ojedinělou lokalitou, která významem dosahuje věhlasu Pusteven. Horečky jsou souborem malých kopců (malé hory = horečky), které v malém měřítku charakterizují beskydské hory. Horečky si ke svým plánům v oblasti turistiky a propagace firmy vybral frenštátský továrník Petr Polach. Na Horečkách vybudoval v roce 1932 chatovou osadu, kterou později doplnil o unikátní rekreační středisko – komplex tří budov: Pantáta (17. června 1934), Panímáma a Mariánka (1938) s letním koupalištěm (1934). Horečky se touto výstavbou staly vyhledávanou lokalitou pro mnoho návštěvníků. Konaly se zde plesy, výroční schůze, oslavy i firemní konference. Horečky byly velmi navštěvovaným a do 80. let minulého století také udržovaným areálem i v době komunistického režimu.