Nový Jičín

Nový Jičín

Obec: Nový Jičín

Tradice kloboučnictví, bohatá historie, skvostná architektura


Město Nový Jičín dýchá starobylou atmosférou, útulností a zjevným klidem. To, že bylo postaveno na „zeleném drnu“ je dodnes patrné. Nenajdeme zde žádnou nepravidelnost ulic, naopak, vše má svůj pravidelný řád. Loubí na všech čtyřech stranách náměstí a malebné, převážně barokně renesanční domy z něj právem dělají nejkrásnější náměstí v republice. Více než sedmisetletá historie je ve městě značně patrná. Vůbec nejstarším domem je původně gotická tvrz známá dnes jako Žerotínský zámek se sídlem Muzea Novojičínska, p.o., které hrdě připomíná dějiny klobouků a kloboučnictví prostřednictvím poutavé expozice.

Kloboučnické továrny se ve městě začaly formovat již v 19. století. Ty nejvýznamnější patřily rodině Hückelů, Peschlů a Böhmů. Po roce 1945 se staly součástí podniku Tonak, a.s., který v současnosti patří mezi největší a nejvýznamnější světové výrobce pokrývek hlav.

Laudonův dům

V samotném historickém jádru města, pod klasicistní fasádou ukrývá svůj příběh Laudonův dům. Původně zájezdní hostinec, později kavárna a nakonec sídlo Návštěvnického centra s kloboukovou prodejnou, informačním centrem, kavárnou a expozicemi. Svůj název získal tento dům díky známému vojevůdci Gideonu Ernstu Laudonovi, který zde strávil poslední chvíle svého života. Jeho památce byla na průčelí domu věnována busta s pamětní deskou a od roku 2014 interaktivní expozice v druhém nadzemním podlaží. Tovární proces výroby klobouků přibližuje expozice v prvním nadzemním podlaží, zaměřena především na autentičnost, poznání a interaktivitu. Objekt návštěvnického centra je plně bezbariérový, vhodný pro všechny věkové kategorie a přístupný sedm dní v týdnu. Aktuální informace naleznete na webu www.mestoklobouku.cz

Kultura a příroda ve městě

Svůj pobyt ve městě můžete spojit třeba s nějakou kulturní akcí. Věřte, že si z pestré nabídky tematických jarmarků, slavností, koncertů, vernisáží či divadelních představení, které se zde pravidelně pořádají, určitě vyberete. Mezi TOP akce reprezentující toto město patří především tradiční Slavnost města či festival zlatavého moku Pivobraní.

Kdo by chtěl samotnému městu uniknout, nemusí chodit daleko, stačí pár kroků a ocitne se v úplně jiné krajině. Na své si v Novém Jičíně přijdou nejen vyznavači památek a městské turistiky, ale také milovníci výletů do přírody. Procházky městem a jeho blízkým okolím patří k nenáročným, vhodným pro rodiny s dětmi. Zároveň zde nezapomínají ani na cyklisty a in-line bruslaře, kteří jistě ocení téměř desetikilometrovou cyklostezku v trase bývalé železniční dráhy.

Více informací zde.