Návštěvnické centrum Nový Jičín - město klobouků

Návštěvnické centrum Nový Jičín

Obec: Nový Jičín

Telefon: +420 556 711 888

Web:

Partner Beskydy Card

V Návštěvnickém centru Nový Jičín – město klobouků můžete zhlédnout originální expozici věnovanou jejich výrobě. Díky interaktivním prvkům zažijete aktivní prohlídku, při které odhalíte kouzlo proměny králičích a zaječích kožek na hotový a ozdobený výrobek.

Expozice má několik částí. První názorně vysvětluje technologii výroby klobouků. Návštěvníci si mohou vlastnoručně vyzkoušet, jak se vstupní materiál mění v jednotlivých fázích zpracování, a prostřednictvím autentických videoukázek sledovat pozoruhodný proces výroby. Úpravě klobouků patří druhá část expozice. Děti i dospělí si zde mohou zahrát na módisty a dozdobit si svůj miniklobouček.

Závěrečná část expozice nadchne všechny milovníky klobouků. Ve zkoušírně máte možnost vyzkoušet až 300 modelů, mezi nimiž si určitě vyberete ten nejslušivější. K dispozici je také digitální zkoušírna s 20 dámskými a stejným počtem pánských klobouků. Jakmile najdete ten pravý, můžete se v něm nechat na památku vyfotografovat. Pracovnice na recepci Návštěvnického centra vám tuto obrazovou vzpomínku rády vytisknou. 

Návštěvnické centrum sídlí na Masarykově náměstí v takzvaném Laudonově domě, kde slavný rakouský maršál v roce 1790 zemřel. Právě jemu je věnována druhá interaktivní expozice, jež vás provede všemi etapami generálova života a přiblíží vám i charakter daného historického období.

Každá ze sedmi místností je tematicky jinak zaměřená. Dozvíte se v nich spoustu zajímavostí o Laudonově dětství a mládí, o sedmileté válce i tureckém tažení. Poslední místnost představuje úmrtní pokoj s Laudonovou figurínou ležící na smrtelné posteli.

Expozice obsahuje množství historických vojenských map, plánů a dalších exponátů. Návštěvníci, zvláště ti malí, si dobovou vojenskou výstroj a výzbroj mohou nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet. Velkým lákadlem je rovněž interaktivní dělo namířené na plátno s městskými hradbami, které můžete zkusit ostřelovat.

Populárního generála Ernsta Gideona von Laudona a jeho úspěchy v boji proti Prusům připomíná například ozvučené třímetrové dioráma bitvy u Domašova s více než pěti sty cínovými vojáčky. Součástí expozice je socha Laudona na koni s jeho věrným psem v životní velikosti. Dílo je zapsáno v Knize českých rekordů jako největší socha vytvořená pomocí 3D tisku. Prohlídku expozice si můžete zpestřit hrou Laudoncaching – prostřednictvím hádanek budete pátrat po ukrytých keškách. Na úspěšné řešitele čeká odměna.

V budově Návštěvnického centra působí také turistické informační centrum, galerie, Concept Store společnosti TONAK a stylová kavárna Caffé Caffé.