Návštěvnické centrum Nový Jičín - město klobouků

Návštěvnické centrum Nový Jičín

Obec: Nový Jičín

Telefon: +420 556 711 888

Web:

Partner Beskydy Card

V Návštěvnickém centru Nový Jičín – město klobouků můžete zhlédnout originální expozici věnovanou technologickému procesu výroby klobouků. Díky interaktivním prvkům této expozice zažijete aktivní prohlídku, při které odhalíte kouzlo vzniku klobouků od králičích a zaječích kožek až po finálně ozdobený výrobek. Expozice se skládá z několika částí. První část expozice je věnována technologickému postupu výroby klobouků. Návštěvníci si mohou na vlastní kůži vyzkoušet proměnu materiálu v určitých fázích zpracování a prostřednictvím autentických videoukázek se seznámit s pozoruhodným procesem výroby. Úpravě klobouků je věnovaná druhá část expozice. Na funkčních strojích vám bude předvedeno dotvarování pokrývek hlavy a lisování minikloboučků. Dospělí i děti si zde mohou vyzkoušet svou vlastní tvořivost a dozdobit si klobouček podle svých představ. Závěrečná část expozice nadchne všechny parádnice i milovníky klobouků. Ve zkoušírně je k dispozici množství různých klobouků, čepic i doplňků k libovolnému zkoušení a vybírání nejslušivějšího modelu.

Návštěvnické centrum sídlí na Masarykově náměstí v tzv. Laudonově domě, ve kterém slavný rakouský maršál v roce 1790 zemřel. Právě generálu Laudonovi je věnovaná nová interaktivní expozice, která provází všemi etapami generálova života a přibližuje i charakter daného historického období.

Expozice se skládá ze sedmi místností, z nichž každá je jinak tematicky zaměřená. Jedna je věnována Laudonovu dětství a mládí, druhá sedmileté válce, další tureckému tažení a poslední je stylizovaný úmrtní pokoj i s figurínou Laudona na smrtelné posteli. Expozice obsahuje množství historických vojenských map a plánů a mnoho dalších exponátů. Návštěvníci, a zvlášť ti malí, si mohou prohlédnout, ale také vyzkoušet dobové vojenské oblečení, výstroj a výzbroj. Velkým lákadlem je interaktivní dělo namířené na plátno s městskými hradbami, které si můžete zkusit odstřelit. Populárního generála Ernsta Gideona von Laudona a jeho úspěchy v boji proti Prusům připomíná například třímetrové dioráma bitvy u Domašova s více než pěti sty cínovými vojáčky.

V objektu Návštěvnického centra se dále nachází turistické informační centrum, galerie, reprezentační prodejna klobouků Tonak a klobouková kavárna Caffé Cappello.

 

 

Fotogalerie