
Majestátním symbolem celých Moravsko- slezských Beskyd je její královna - Lysá hora - s nadmořskou výškou 1323 metrů. Na jejím vrcholu byl v sedmdesátých letech 20. století vybudován televizní vysílač, který se stal typickou dominantou této hory.
Nadšenci na bruslích, děti poskakující na trampolíně, lidé koupající se v aquaparku a rybáři na březích. Ideální místo pro rekreaci a sport nejen pro obyvatele Frýdku-Místku, ale i pro návštěvníky regionu.
Město Frýdek-Místek leží na soutoku Ostravice a Morávky, 17 km jižně od Ostravy. Historicky tvořilo přirozenou hranici mezi Moravou a Slezskem. Frýdek-Místek byl původně tvořen dvěma samostatnými městy – moravským Místkem ze 13. století a slezským Frýdkem ze 14. století. Významnými milníky měst byl rok 1943, kdy došlo k jejich sloučení a rok 2006, kdy byl Frýdek-Místek vyhlášen Statutárním městem.
Na československém pomezí leží obec Bílá, která hlavně v zimním období působí na lyžaře jako silný magnet. Ski region Bílá Beskydy zahrnuje hned dva lyžařské areály: ski areál Bílá a ski areál Mezivodí. Pokud jste fanoušci zimních sportů, nesmíte tuto oblast v zimním období vynechat.
Obec Hukvaldy je poslední lašskou obcí v předhůří Beskyd. Svůj název získaly dle pověsti podle vílek hůkalek, kterých za dávných časů v místních hvozdech potulovalo bezpočet.
Městečko je zasazeno do centrální části Štramberské vrchoviny v předhůří Beskyd. Díky výjimečné malebnosti je toto město často nazýváno Moravským Betlémem. Město nese stopu českých králů díky synu Jana Lucemburského, který toto sídlo založil. Širokému okolí vévodí zřícenina hradu Stallenberg s věží, která je notoricky známá jako Štramberská Trúba.
Kopřivnice je jedno z nejmladších měst České Republiky. Přerod v moderní město nastal v době rozmachu automobilového průmyslu. Značka Tatra se nesmazatelně zapsala do historie města a našeho povědomí. Spolu se sousedním malebným Štramberkem, Freudovým Příborem a Janáčkovými Hukvaldy vytváří pomyslnou Lašskou bránu Beskyd.
Malebné město Nový Jičín, ležící na jižním okraji Moravské brány v Podbeskydské pahorkatině, vzniklo pravděpodobně v 80. letech 13. století na křižovatce důležitých obchodních cest. Nejstarší písemná zmínka o městě však pochází až z roku 1313.
Muzeum, kde exponáty nenajdete ve vitrínách
Pod valašským nebem, ohraničený nábřežím Rožnovské Bečvy a městem Rožnov, najdete uskutečněný sen bratří Jaroňků, kteří před téměř sto lety přišli s vizí uchovat jedinečnost valašské architektury, tradic a umění.