Valašské muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě

Muzeum, kde exponáty nenajdete ve vitrínách 

Pod valašským nebem, ohraničený nábřežím Rožnovské Bečvy a městem Rožnov, najdete uskutečněný sen bratří Jaroňků, kteří  před téměř sto lety přišli s vizí uchovat jedinečnost valašské architektury, tradic a umění. 

Valašské muzeum v přírodě od třicátých let minulého století soustřeďuje roubené stavby dokumentující architekturu valašských městeček a dědin. Poznáte  zemědělskou i řemeslnou výrobu našich předků a hlavně – v jeho areálu se živě setkáte s lidovými zvyky, hudbou, tancem i výtvarnými díly.

 Skutečnost jistě představy svých zakladatelů předstihla. 

Dřevěné městečko, které založili, i slavnosti Valašský rok, které se v tomto areálu od jejich dob uskutečňují, jsou nepřetržitě rozvíjeny a doplňovány  novými projekty.

Nově vzniklé areály muzea ze 60. a 80. let minulého století dokreslují obraz života našich předků.

Valašská dědina je rekonstrukcí podoby  vesnického společenství a života zemědělců a pastevců.  Mlýnská dolina váspředevším seznámí s jednoduchou technologií využívanou řemeslníky – mlynáři,pilaři, valchaři a hamerníky.

Toulkami mezi roubenými domy, statky i dílnami strávíte den, kdy se váš čas zpomalí, kdy budete vnímat vůni pokosené trávy a zvonky ovcí z pastviny.

A třeba zrovna v tu chvíli vás pohltí melodie valašské kapely nebo dostanete chuť na některé z valašských jídel. Pak je třeba pospíšit k pódiu, kde se vytáčejí temperamentní  tanečníci nebo do některé z historických hospod.

Přece si to nenecháte ujít!