Rekreační oblast Bílá

Rekreační oblast Bílá

Obec: Bílá

Partner Ondrášův poklad

Na československém pomezí leží obec Bílá, která hlavně v zimním období působí na lyžaře jako silný magnet. Ski region Bílá Beskydy zahrnuje hned dva lyžařské areály: ski areál Bílá a ski areál Mezivodí. Pokud jste fanoušci zimních sportů, nesmíte tuto oblast v zimním období vynechat.

Ski areál Bílá

Ski areál Bílá je jedním z největších lyžařských areálů v Beskydech. Rozkládá se na dvou svazích a více jak 5 km sjezdovek je denně upravováno nejmodernějšími stroji a uměle zasněžováno. Některé jsou i osvětleny a tím umožňují kvalitní večerní lyžování. K rychlému odbavení slouží čtyřsedačková lanovka a další 4 vleky. V areálu Bílá je také park pro snowboardisty a lyžařský park pro děti. Pro příznivce běžeckého lyžování jsou upravovány tři běžecké trasy o délkách 6, 20 a 33 km.

Dalším zajímavým lákadlem je výlet na sněžnicích nebo možnost zapůjčení snowblades.

 O pár kilometrů dál se nachází druhý zmiňovaný lyžařský areál Mezivodí. Ten nabízí 4 vleky, z toho jeden dětský. Sjezdovky jsou rovněž uměle zasněžovány a osvětleny.

Léto na Bílé

Každé léto se areál na Bílé mění v letní dětský park, kde si můžete zastřílet z luku, nacvičit různé sestavy na trampolínách nebo sjet sjezdovku na koloběžce a tubingu. Koloběžku ale do kopce tlačit nemusíte. Od června do září je totiž v provozu lanovka Zbojník. Pro vyznavače adrenalinu zde byly vybudovány singletraily, na jejichž start vás vyveze již zmíněná lanovka Zbojník.

Historické památky

K Bílé patří také různé historické památky. Příkladem je dřevěný kostel sv.Bedřicha, který byl postaven v 19. století na popud kardinála Fridricha Landráta. Architektura kostela se vymyká obvyklým tvarům beskydských kostelů a její stavitel Antonín Kybasta hledal inspiraci ve Švédsku. Nedaleko kostela byl v roce 1906 postaven arcibiskupský zámeček. Plášť Loveckého zámečku chráněný šindelem si dodnes uchoval svůj původní vzhled.

Prales Salajka pod Bumbálkou

Unikátní památkou této oblasti je národní přírodní rezervace Salajka pod Bumbálkou. Prales tvoří velmi vzácný zbytek původního jedlo-bukového pralesa. Tento prales je ukázkou přirozeného stavu lesa, který v minulosti pokrýval značnou část Beskyd.

Vhodným bodem programu na závěr je historická kaple sv. Cyrila a Metoděje na Hlavaté, která byla inspirována stavbami Dušana Jurkoviče.

Fotogalerie