Pustevny

Pustevny

Pustevny jsou jedním z nejvýznamnějších turistických středisek v Beskydech. Svůj název získaly po poustevnících, kteří zde žili. Pro Pustevny jsou charakteristické srubové stavby v secesním slohu Šumná, Maměnka a Libušín, které navrhl architekt Dušan Jurkovič.

Libušín prochází v současné době rekonstrukcí po ničivém požáru, který památku zničil v noci z 2. na 3. března 2014.

Z Pusteven až ke kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

K dřevěným stavbám patří také 100 let stará valašská zvonička s barevnými ornamenty. Na vrchol Pusteven se můžete dostat také lanovkou z Trojanovic nebo po silnici z Prostřední Bečvy. Z Pusteven se můžete vydat po Naučné stezce kolem sochy boha Radegasta až na vrchol Radhoště. Zde stojí sousoší a kaple sv. Cyrila a Metoděje.

Pustevny žijí v létě i zimě

 V letních měsících jsou zde pro vás připraveny i další lákadla. Naleznete zde půjčovny horských koloběžek a horských kol nebo můžete vyzkoušet Nordic Walking.

V zimě poslední roky nejsou lyžařské vleky v provozu, avšak vrchol Pusteven je velmi příznivý proběžecké lyžování. Provozovatelé upravují celkem 74 km běžeckých tratí různé náročnosti. K nejvyhledávanějším běžeckým trasám s překrásnými výhledy patří nenáročná hřebenovka směrem na Radhošť nebo na Martiňák. A mimochodem... Věděli jste, že na Pustevny jezdí nejstarší sedačková lanovka v Evropě? Provoz zahájila 4. března 1940.

Pokud si z Pusteven chcete dovézt domů kromě zážitků i nějaký dárek, navštivte obchůdek u dolní stanice lanovky. Kromě dárkových předmětů vám zde nabídnou spoustu praktických věcí, které jistě na vašem výletě oceníte. V nabídce jsou čepice, hrnečky, cestovní lahve, nožíky, otvíráky a mnoho dalšího. Vše s tematikou nebo logem Pusteven. V zimních měsících nabízí lyžařům praktické a kvalitní rukavice, brýle a pro hodně zapomnětlivé i špičkové lyžařské oblečení Descente.  Pro běžkaře jsou připraveny základní vosky. 

Více informací naleznete na webových stránkách www.pustevny.cz.

Doporučujeme v okolí