Dušan Jurkovič

Dušan Jurkovič

Obec: Pustevny

Dušan Samo Jurkovič (23. srpna 1868 Turá Lúka – 21. prosince 1947 Bratislava) byl slovenský architekt, návrhář nábytku a etnograf.

Dušan Samo Jurkovič byl výrazným představitelem secesní architektury. Vytvořil velice osobitý 'národní styl', výrazně ovlivněný lidovou architekturou. Inspiraci hledal i u anglického hnutí Arts and Crafts.

V letech 1884-88 Jurkovič studoval na Státní uměleckoprůmyslové škole ve Vídni. Po návratu do Martina spolupracoval s lidovými tesaři z Oravy u stavitele Bully. Poté odešel pracovat na Vsetín, kde u stavitele Michala Urbánka studoval valašské lidové stavby. S Michalem Urbánkem navrhoval valašskou dědinu a další folklórní stavby pro národopisnou výstavu v Praze. Od r. 1896 působil Dušan Jurkovič jako samostatný architekt v Brně. Za 1. světové války realizoval řadu vojenských hřbitovů v lidovém stylu v polské Haliči. Roku 1919 se stal přednostou Památkového úřadu v Bratislavě.

Místa spojena s Dušanem Jurkovičem:

Libušín a Maměnka - Nejznámějšími stavbami na Pustevnách jsou Libušín a Maměnka. Obě vznikly v roce 1898 díky úsilí turistického spolku Pohorské jednoty Radhošť. Jedná se o dřevěné srubové secesní stavby stavby s bohatým dekorem typickým pro Valašsko a slovanskou lidovou architekturu vůbec.

Zvonička na Pustevnách - Mezi další známé stavby patří sto let stará dřevěná zvonička, rovněž navržena architektem Dušanem Jurkovičem. Původní barevná výzdoba se nedochovala, avšak byla zrestaurována dle místní architektury.