Příborskou městskou památkovou rezervací

Příborskou městskou památkovou rezervací

TYP: pěší výlet, pěší výlet - vhodný i s kočárkem, výlet s malými dětmi

nenáročný

 2 km

 21 m

 21 m

TRASA

VÝCHOZÍ BOD: náměstí Sigmunda Freuda (0 km) – (A) odbočíme vlevo na ul. Zámečnická – (B) amfiteátr – CÍLOVÝ BOD: náměstí Sigmunda Freuda (2 km)

 

Jedná se o naučnou stezku, která není značená, jen u jednotlivých zastavení jsou orientační směrovky. Procházku začněte přímo na náměstí Sigmunda Freuda u informačního panelu se zvukovým průvodcem.

Po prohlídce náměstí se vydejte Jičínskou ulicí vedle budovy radnice. Po pravé straně u křižovatky s ulicí Karla Čapka se nachází památník S. Freuda. Od památníku pokračujte po Zámečnické ulici přes parkoviště k Rodnému domu S. Freuda. Od rodného domu jděte dále po Freudově ulici na křižovatku s Nádražní ulicí, odbočte doleva k náměstí a na další křižovatce vpravo do ulice Řehoře Volného.

Na konci ulice vlevo už uvidíte kostel Narození Panny Marie. Od brány kostela pokračujte kolem zdi až k domu č. p. 354. U něj zabočte doleva na ulici V Kopci a sejděte ke křižovatce s ulicí Karla Hynka Máchy. Vlevo uvidíte kostel sv. Kříže.

Při čelním pohledu na kostel se po levé straně nacházejí schody k uličce Úzké, po nich se vydejte. Na další křižovatce jděte vlevo ulicí Kašnice. Překonejte Místeckou ulici a stoupejte po Křivé ulici. Schody nalevo vás dovedou až na starý hřbitov. (Pro bezbariérový přístup jděte od kostela sv. Kříže přímo po Místecké ulici až k odbočce na Křivou ulici. Po ní vystoupejte až na Juráňovu ulici, kde se po levé straně nachází branka na hřbitov.)

Po prohlídce hřbitova vyjděte brankou u Juráňovy ulice a dejte se doleva. Před vámi se u Ostravské ulice objeví nový hřbitov. Přejděte silnici a vydejte se vlevo podél hřbitovní zdi až k odbočce na Hřbitovní ulici, kam pokračujte. Po 100 m se nachází parkoviště a po levé straně park, kterým projděte kolem amfiteátru a dětského hřiště až ke vstupu do parku u kulturního domu. Přejděte přes přechod pro chodce a vlevo se nachází ulička mezi domy se vstupem do piaristických zahrad.

Pokud jsou zahrady otevřeny, vstupte a prohlédněte si je, v opačném případě se vraťte k přechodu a pokračujte Lidickou ulicí a doleva k piaristické koleji (u ní je také západní vstup do zahrad). Naproti koleji stojí kostel sv. Valentina a přes křižovatku budova Masarykova gymnázia.

Zde váš výlet v podstatě končí. Od křižovatky u Masarykova gymnázia je to už jen kousek po Jičínské ulici zpět k výchozímu bodu na náměstí.