Lysá hora přes Butořanku

Lysá hora přes Butořanku

TYP: pěší výlet

velmi náročný

 16,5 km

 905 m

 902 m

TRASA

VÝCHOZÍ BOD: Ostravice - žst. (0 km) – (A) Butořanka – (B) Lysá hora - cesta zpět opět po červené – (C) možnost odbočení na modrou – CÍLOVÝ BOD: Ostravice - žst. (16,5 km)

 

Kousek od vlakové stanice na Ostravici začíná červená TZ, která je jednoznačně nejoblíbenější turistickou trasou, vedoucí až na samotný vrchol Lysé hory. Cestou budete míjet rozcestník Butořanka a Lukšinec (možnost odpočinku v turistickém přístřešku).

Pod rozcestníkem Butořanka narazíte na studánku, kde si můžete zvlažit hrdlo, tj. v místě, kde asfaltová cesta navazuje na lesní cestu. Trasa vede z velké části po asfaltu, udusaných cestách a výše po štětovaném kamenném chodníku. Cestou se vám budou nabízet pohledy k Radhošťskému hřbetu, k Ondřejníku, z vyšších poloh pak půlkruhové panorama, natočené k západu, a z vrcholu již budete mít rozhled kruhový.

Cestou není možné se občerstvit, pouze v turistických chatách na vrcholu Lysé hory. Cestou zpět do výchozího bodu jděte buďto stejnou trasou jako nahoru, nebo v úseku Butořanka odbočte na modrou TZ, která vás povede klidnější krajinou kolem skalního útvaru Dolní Mazák až na rozcestí Mazák – bus a dále do centra Ostravice až k vlakové stanici.

Ještě cca 700 m před vlakovou stanicí můžete odbočit uličkou vlevo za panelovými domy, kde vás čeká místní pivovar.