Nový Jičín centrum

Beskydská města slaví a zpřístupňují celou škálu památek

náměstí v Novém Jičíně

Fotogalerie

Publikováno: Čt, 06.09.2018

Letos uplynulo již čtvrtstoletí od prvních Slavností města Nový Jičín. V pátek 7. a v sobotu 8. září proběhne v Novém Jičíně další oslava, tentokráte zaměřená na 100. výročí vzniku Československa. Připomene také 460. výročí městských šenkovních domů a novojičínské výtvarné umělce – Antona Bergera, Eduarda Veitha či Franze Barwiga.

Do programu se zapojilo celé město od školek, škol, zájmových sdružení i organizací. Městské trhy s ukázkami řemesel, expozice a výstavy budou stylizovány do období 20. a 30. let minulého století. Součástí budou i tradiční kostýmované průvody, na které si zájemci mohou již v těchto dnech kostým zdarma zapůjčit.

Hlavní program bude probíhat na Masarykově náměstí. Jednotlivá vystoupení a akce na širším území centra města. Zábava čeká děti i dospělé. Soutěže, představení, workshopy, vystoupení kapel, komentované prohlídky městem historickým autobusem, vojenský tábor, výstava historických vozidel a mnohé další je připraveno postarat se o kvalitní zábavu a potěšení pro všechny věkové kategorie.

V rámci Dnů evropského kulturního dědictví budou v sobotu otevřeny i některé historické objekty. Radnice, Stará pošta, bašta měšťanského opevnění, Žerotínský zámek, Laudonův dům, farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel Nejsvětější Trojice. Vše si můžete prohlédnout v sobotu 8. 9. 2018 v době od 9:00 do 17:00 hodin zdarma.

Zapojit se můžete i do fotosoutěže vyhlašované Svazem historických sídel. Soutěžit mohou všichni návštěvníci památek a akcí zapojených do letošních Dnů evropského dědictví (EHD). Principem soutěže je navštívit co nejvíc památek a akcí EHD v termínu od 1. do 30. září 2018 a pomocí mobilní aplikace EHD  zaslat fotografie navštívených objektů.

Letos budou do místních částí Nového Jičína vypraveny mimořádné spoje městské hromadné dopravy a pro přespolní budou parkoviště na území města v sobotu zdarma.