Vezměte kola a rodinu do Beskyd, nové trasy čekají

Vezměte kola a rodinu do Beskyd, nové trasy čekají

Publikováno: Po, 16.06.2014

Moravskoslezský kraj prý patří mezi regiony s největším počtem cyklostezek. To pro nás může znamenat velkou výzvu. Když se chystáme na víkendový výlet, ze zvyku nasedáme do auta. Zkuste tentokrát udělat změnu, a osedlejte kolo. Vždyť s ubíhající krajinou a čerstvým vzduchem kolem je svět mnohem hezčí.

Na rozdíl od prvních velocipedistů máme dnes nesporné výhody technického rázu. Naši předkové nadšeně poznávali rodnou vlast v saku a pumpkách, k výbavě dokonce patřil i bicyklový revolver na odhánění psů. Už tehdy ale byly mezi příznivci cyklistiky významné osobnosti a šlechtici. Pojďme se tedy této královské disciplíně chvíli věnovat. Vypravte se do srdce přírody turistické oblasti Beskydy-Valašsko, čeká na vás bezpočet variant výletů na kole, které se dají volně kombinovat.

Renesance cyklistiky v Kopřivnici

Chystáte-li se na výlet s dětmi, pak pro vás bude nejlepší volbou rovná, dobře upravená a značená stezka nedaleko od města. Ideální je také místo, kde se dá projížďka spojit s něčím zajímavým k vidění. V Kopřivnici můžete při cyklistickém výletu navštívit například legendární muzeum Tatra nebo muzeum Fojtství. V poslední době se cyklistika v tomto městě Lašské brány těší bohatému rozvoji.

„My jsme v Kopřivnici v loňském roce otevřeli hned dvě cyklostezky. Jedna vede centrem města, to byla docela náročná stavba. Druhá pak spojuje místní části a navazuje na stezku do Příboru. Územím města nyní prochází přibližně 26 km cyklotras, 14 km kondičních cyklookruhů a 9 km cyklostezek či cyklopruhů,“ říká Lucie Petříčková z oddělení vnějších vztahů.

Město se snaží jednotlivé trasy účelně spojit tak, aby na sebe dobře navazovaly. „Nyní máme pro příznivce jízdy na kole další dobrou zprávu. Letos je v plánu výstavba stezky pro pěší a cyklisty, kterou se dokončí propojení centra města, průmyslového parku i všech místních částí,“ vzkazuje návštěvníkům Lucie Petříčková. Kopřivnice je také oblíbeným místem bruslařů, kteří oceňují, že nemusí za cyklostezkami jezdit daleko. Ale z města se dá poklidným tempem na kole pokračovat dál, třeba do Příboru, kde můžete nahlédnout do rodného domu Sigmunda Freuda.

V Beskydech i v městech a obcích pod horami je čím dál více cyklostezek či značených tras, kde se dá vyhnout automobilovému provozu. Ani podhorské město Frenštát nezůstává pozadu a nabízí cyklistům nádherné pohledy do krajiny. Z centra se můžete zajet podívat třeba na novou rozhlednu Velký Javorník. Cyklotrasa tam vede kolem známých skokanských můstků. Až se nahoře nabažíte pohledu na pásmo Beskyd, sjeďte do údolí po červené trase k rozcestí Malý Javorník. Odtud se dostanete směrem na Papratnou zpátky do Frenštátu.

Jestli vás zajímají návraty do historie, a máte rádi krásu kamenných staveb, pak si odtud udělejte pěkný výlet do Štramberku a na Hukvaldy. Čeká vás o něco delší, ale poetická projížďka přes malebné Kozlovice a Palkovice.

Z Ostravy až mezi horské vrcholy

Splněním velkých cyklistických očekávání se stala cyklostezka Ostrava-Beskydy. Nejnovější úsek trasy z Bašky do Frýdlantu nad Ostravicí si turisté vyzkoušeli poprvé v polovině července roku 2013. Kolem šumících peřejí řeky Ostravice se dostanete z krajského města až do zelené náruče hor. Aby byl povrch trasy v souladu s prostředím CHKO Beskydy, není asfaltový, ale tvoří ho jemný zaválcovaný štěrk. Podél cyklostezky najdete odpočívadla se stojany na kola a také informační tabule.

Pokud budete vyjíždět z Ostravy, určitě si po cestě prohlédněte dřevěný kostel v části Hrabová, který je replikou unikátní historické stavby. Zastávku si můžete udělat také na návštěvu zajímavostí Frýdku-Místku. Cestou podél Ostravice můžete obdivovat nejen měnící se tok řeky, ale také spousty vodních ptáků, včetně volavek popelavých. Projíždět budete lužními lesy s dominantami mohutných stromů, které podél životodárné řeky vyrostly. Mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem je trasa vyasfaltovaná a slouží proto často také bruslařům.

Ticho a čistota beskydských lesů

Máte už dost městského hluku projíždějících aut a hledáte božský klid? Jeďte se podívat do ryzího kraje Petra Bezruče. Cyklobusem se dostanete až do Bílé, která může být vaším výchozím místem. Záleží jen na vás, kterou cestou se vydáte. Ideální jednoduchá trasa převážně po rovině, kterou zvládnou i malé děti, vede údolím Smradlavy. Říčka dostala tento úsměvný název pro svůj léčivý sirný pramen, který bezpečně poznáte podle charakteristického zápachu. Po cestě se setkáte s dřevěným kostelem sv. Bedřicha a arcibiskupským zámečkem z roku 1906, až se před vámi otevře vodní plocha Maxovy nádrže. Po zastávce na odpočívadle se můžete vrátit stejnou cestou zpět.

Pokud si troufáte na trasu o něco odvážnější, začněte na Starých Hamrech, pokračujte přes Gruň na Bílý Kříž, Černou, a zpátky na Staré Hamry. Během výšlapu se můžete zastavit třeba u pomníku Maryčky Magdonové, Bezručovy literární postavy. Také se nechte unést pohledem na velkolepé vodní dílo Šance, pod jehož hladinou se skrývá původní starohamerská část, i s kostelíkem. Kdysi se zde rozprostíralo nejkrásnější údolí Beskyd, které hojně vyhledávali turisté. Dnes si lidé jezdí do zdejší přírody především odpočinout od ruchu měst.

V Beskydech si přijdou na své také bruslaři

Zdejší cyklotrasy pamatují kromě cyklistů také na bruslaře. Jedním z nejoblíbenějších míst pro in-line vyžití je okruh kolem přehrady Olešná u Frýdku-Místku. Čeká vás 4,5 km dlouhá cyklostezka s perfektním hladkým povrchem a řada romantických zákoutí s můstky a lavičkami. Za teplých dnů si můžete na Olešné po dřině na bruslích oddechnout ve venkovním aquaparku nebo strávit pěkný víkend kempováním u přehrady.

Hodláte-li nechat auto doma a přijet do Beskyd cyklobusem nebo se jen kousek svézt, máte na výběr ze dvou linek. Jedna jezdí od května z Ostravy směrem na Frýdek-Místek, Ostravici, Bílou, a pokračuje do Rožnova a Frenštátu pod Radhoštěm. Druhá linka začíná v Novém Jičíně a pokračuje přes Příbor, Kopřivnici, Trojanovice a Velké Karlovice až na Bílou.

Pokud toužíte po skutečném sportovním výkonu, doporučujeme výjezd na Lysou horu. Na vrchol vede řada cest, tou nejznámější a v podstatě jedinou, která je sjízdná na silničním kole, je osm a půl kilometrů dlouhé stoupání z Papežova. Je to místo, které najdete mezi obcí Krásná a Visalajemi. Každopádně výjezd na Lysou horu lze doporučit jen zdatným cyklistům, kteří už mají něco natrénováno.

Naši předkové zbožňovali jízdu na těžkých kolech, i když byly cesty kamenité a plné výmolů. My dnes máme v Beskydech k dispozici bohatou síť upravených tras, cyklobusy a skvělé vybavení. Stačí si jen naplno užít radost z pohybu a z poznávání nových míst.

Více o možnostech jízdy na kole v Beskydech se dozvíte na informačním webu turistické oblasti Beskydy-Valašsko www.beskydyportal.cz.

Zdroj: www.beskydyportal.cz