
Publikováno: Po, 30.09.2013
Pěší turistika má i dnes, v době nejrůznějších adrenalinových aktivit, rozhodně něco do sebe. Nejenže nabízí hojně skloňovaný „aktivně strávený volný čas“, ale také si při ní nejlépe vychutnáte atmosféru míst, kterými procházíte. Můžete se zkrátka kdykoliv zastavit a jak říká jeden můj kamarád, sám velký turista, vše si můžeme osahat a „očichat“.
V neposlední řadě máte výhodu v tom, že si můžete v klidu popřemýšlet i popovídat s ostatními. Můžete se kdekoliv pokochat výhledy do krajiny (mimochodem, dnes popisovaná trasa jich umožňuje nepočítaně). V jednoduchosti je krása, batoh, případně hole na nordic walking jsou vše, co vám bude na cestu stačit.
Okolí Frenštátu pod Radhoštěm je bohaté na kulturní, turistické i sportovní vyžití. Každý si může výlet přizpůsobit podle svých zálib a schopností. A jak říká ředitelka Beskydského destinačního managementu Monika Konvičná, okolí Frenštátu a Trojanovic je jedním z nejhezčích míst, jaké Beskydy nabízejí. „Právě tady se dá skloubit pěší turistika s poznáním místní kultury a tradic zdejšího kraje,“ říká Konvičná. „Kdo má chuť se vydat na túru, určitě si nějakou trasu vybere. Kdo chce poznat města a vesnice v podhůří, právě tady má spoustu možností, kde se dozvědět o historii regionu.“
My se podíváme na dvě možnosti, jak pohodově pěšky projít zdejší zajímavá místa. Lze si vybrat jednu z nich, anebo spojit obě trasy a udělat si příjemný víkendový pobyt. Právě v těchto dnech, kdy se beskydské lesy začínají zbarvovat do podzimních tónů, je to ideální trasa pro pěší turistiku.
Kolem kolébky skokanů na lyžích až k rozhledně Velký Javorník
První možností je začít výlet ve Frenštátu pod Radhoštěm. Za městem se od hotelu Vlčina snadno napojíte na zelenou trasu, vedoucí k Velkému Javorníku. Část Horečky, kterou budete procházet, se stala známou díky sportovním úspěchům Jiřího Rašky. Vznikl tady celý areál můstků, na nichž trénují budoucí pokračovatelé olympijského vítěze. Stojí za to se u můstků zastavit a prohlédnout si areál, který na jiných túrách opravdu nenajdete.
Starosta Trojanovic Jiří Novotný připomíná také význam zdejších zvoniček: „Ta na Horečkách má název Strážkyně Beskyd. Jde o jednu z nejnovějších staveb a vyjadřuje nesouhlas lidí s těžbou uhlí v Beskydech.“
Zelené značky vedou dál nejdříve po rovině, a pak strmým kopcem přímo k chatě na vrcholu Velkého Javorníku. Hospůdku otevírají pro turisty každý den, kromě pondělí. Velký Javorník považuji za jeden z nejzajímavějších vrcholů mimo jiné proto, že právě odtud jsou vidět celé Beskydy jako na dlani. K ještě lepšímu rozhledu po okolí slouží nedávno dokončená rozhledna z bytelného dřeva. Z posledního patra uvidíte Lysou horu, Radhošť, Kněhyni a další beskydské vrcholy.
„Rozhledna na Velkém Javorníku je teď poslední aktualitou. Slavnostní otevření proběhlo 15. srpna, takže se jedná opravdu o naprostou novinku. Ovšem chystáme i další projekty, třeba naučnou stezku v oblasti Horeček nebo centrální dětské hřiště,“ dodává Marian Žárský, vedoucí Městského kulturního střediska ve Frenštátu pod Radhoštěm.
Zpět do města se můžete vrátit stejnou cestou, nebo dokončit okruh přes Malý Javorník a pak se napojit na zpáteční modrou trasu. Pokud vám zbude čas a chuť, zajděte si s rodinou na projížďku motokárové trati. Zimní variantou je místní muzeum, kde uvidíte historické i přírodní expozice z prostředí Beskyd. Zaujmout by vás mohla také unikátní výstava „Tam za mořem“ věnovaná rodákům z Valašska, kteří se po emigraci usadili v americkém Texasu. Vytvořili tam vlastní osady s názvy Frenstat, Vsetin nebo Roznov, kde se dodnes používá čeština.
Symbolický Radhošť a jeho hřeben
Na druhý z výletů vykročte z Trojanovic. Autobusem se pohodlně dostanete až do části Ráztoka, kde je nástupní stanice lanovky na Pustevny. Ještě než vyjedete nahoru, můžete se zastavit v blízkém lanovém centru a vyzkoušet si třeba novou velkou houpačku.
Lanovkou na Pustevny můžete kromě vás přepravit také psa nebo dětský kočárek. Nahoře vás uvítají dřevěné secesní stavby Dušana Jurkoviče - Maměnka a Libušín. Kdo snad poprvé zavítá do Beskyd, neměl by toto místo vynechat. Pustevny jsou jednoznačně jednou z nejnavštěvovanějších částí tohoto pohoří a právě Jurkovičovy stavby přitahují pozornost. Dýchají krásou lidových staveb, na druhou stranu architektův osobitý rukopis nezapřou.
Určitě se do některé z chat podívejte, pyšní se totiž unikáním interiérem a podávají se v nich valašské speciality. Pokračujte v cestě po modré trase, směrem k památné hoře Radhošť. Cestou potkáte malý altánek Cyrilka a poté se před vámi otevře snad nejfotografovanější místo Beskyd, socha pohanského boha hojnosti Radegasta. Abyste završili výpravu po hřebeni, dojděte až na konec, ke kapli sv. Cyrila a Metoděje. Při dobré viditelnosti odsud můžete pozorovat Jeseníky nebo dokonce Tatry.
Na zpáteční cestu se vydejte po stejné trase. Kdo se chce trochu projít, může se dolů vydat z Pusteven do Trojanovic pěšky po staré cestě, která se nazývá „Knížecí“. Oba výlety se dají libovolně kombinovat. Ať už se rozhodnete pro pěší turistiku v kteroukoli roční dobu, vždycky se dá spojit s nějakým doprovodným programem.
Rozhodně tedy každý, kdo se vydá na víkend nebo na dovolenou do oblasti Frenštátu pod Radhoštěm či Trojanovic nebude litovat. Obě města tvoří jednu přirozenou lokalitu, v níž se dá poznat mnoho zajímavých zážitků.
Tak šťastnou cestu!