Moravskoslezské Beskydy jsou rájem zimních sportů

Moravskoslezské Beskydy jsou rájem zimních sportů

Publikováno: Po, 13.01.2014

Čtyřicetiletá Šárka z Ostravy-Hrabůvky je doslova odchovancem beskydských sjezdovek. Nebyl víkend, aby s rodiči a později s partou kamarádů nejela někam do hor. „Dodnes mám díky těm v té době neupraveným sjezdovkám hodně dobrou techniku na rozbitém sněhu a neztratím se ani mezi muldami,“ směje se, když vzpomíná na lyžování před čtvrt stoletím. „Dnes se mi to hodí například ve volném terénu, kterému jsem v posledních letech propadla.“

Šárka je jedním z těch obyvatel Ostravy, kteří i přes mnohé nabídky na práci v Praze zůstávají místními patrioty. „Blízkost hor je pro mne vždy asi ten hlavní argument. Nedovedu si už vůbec představit, že bych nemohla sednout do auta a nebýt za dvacet minut pod horami. V létě s kolem, teď v zimě s lyžemi. Náš region má spoustu specifik, ale rozhodně není tak hrozný, jako ho líčí ti, kteří to tady vůbec neznají. Opustit tento malebný kraj pod Beskydami, to fakt nechci. Mám hodně známých v Praze, ale cítí, že toto mé sepětí s horami mám prostě v srdci,“ vyznává se manažerka, která pracuje v centru Ostravy a chalupaří na Valašsku.

Beskydy jako skvělý trénink pro Alpy

Jako mnoho jiných vrstevníků, i Šárka pochopitelně vyrazila po otevření hranic po roce 1990 do zahraničí. Miluje lyžování v Rakousku a především v Itálii, kam spolu s manželem aspoň jeden týden v roce stráví. Na druhou stranu nebýt pravidelné přípravy v Beskydech, byla by v Alpách a Dolomitech úplně fyzicky vyřízená.

„Je skvělé, že lidé vyjeli za hranice a snaží se, aby se rakouská a italská kvalita pomalu a postupně přenesla i k nám,“ říká Šárka s tím, že rok od roku je situace na českých a moravskoslezských horách lepší. „Vím, že vznikají nové a nové hotely, ale to já ani moc neocením, protože jak už jsem říkala, sednu do auta a za dvacet minut jste v obýváku u krbu. Ale pro lyžaře, kteří nejsou z našeho regionu, je skvělé, že už se mají kde ubytovat, je pro ně připraveno veškeré zázemí včetně wellness a dobrého jídla. Kde jsou ty doby, kdy jsme vyráželi na hory a nemít chleba se salámem a termosku s čajem, tak umřeme hlady?“ vzpomíná a směje se vášnivá sportovkyně.

Ale to, co paní Šárka rozhodně oceňuje, je čím dál lepší kvalita sjezdovek. Kde jsou ty rozbité tratě, kde se kdysi učila jezdit mezi muldami? „Dnes jsou sjezdovky skvěle udržované, díky rolbám a sněhovým dělům si opravdu zalyžuju i v těch našich „malých“ Beskydech. A jestli někdo říká, že se nic nezměnilo, pak ať si vzpomene, jak jsme kdysi, když jsme vyrazili na běžky, projížděli stopu po kotníky v prašanu. Ne, že by to nebylo romantické, ale není nad dnešní strojem vyfrézovanou stopu,“ libuje si sportovně založená žena, která podle nálady a podle počasí střídá sjezdovky a běžky.

Jejím oblíbeným areálem je skiareál Bílá, kde se ostatně naučily lyžovat i její dvě děti. „Zatímco já s manželem jsme se vypravili na jeden z běžkařských okruhů, o děti se starali místní instruktoři. Na sto procent se potvrdilo, že děti se naučí lyžovat lépe a hlavně rychleji pod dohledem někoho jiného, než je jejich otec, sice špičkový lyžař, ale přece jen především táta, který vždycky podlehne tvrzení, že už jsou děti unavené,“ vzpomíná na první lyžařské krůčky svých dvou dcer – osmileté Terezy a desetileté Natálie. „Dneska už samozřejmě lyžujeme všichni a za chvíli už holkám nebudeme stačit.“

Lysá hora jako ráj skialpinistů

V posledních třech letech Šárka doslova propadla dalšímu zimnímu fenoménu, a to je skialpové lyžování. Podle ní jsou Beskydy pro tento druh sportu naprosto ideální. „Z okna našeho domu vidím masív Lysé hory. Je to magnet, který mne doslova přitahuje. Takže v sobotu ráno vyrážíme na Lysou. Oblíbenou trasu máme z Papežova, kdy jdeme podél jednoho z mnoha potoků. Pokud je dost sněhu, jdeme lesem, jinak po urolbované cestě. Skialp je vynikající sport, umožňuje udržovat si fyzičku, je to pohyb na zdravém vzduchu a pak při sjezdu taky pořádný kus adrenalinu,“ říká paní Šárka, podle níž je dokonalou odměnou za „makačku“ výhled z Lysé hory na ostatní beskydské kopce.

„A co pak teprve, když je dobrá viditelnost a my s manželem pozorujeme Fatru, Nízké ale i Vysoké Tatry. To jsou pak opravdu božské výhledy,“ říká Šárka a dodává, že se těší, až do Beskyd opět vyrazí.

Fakta o zimních Beskydech

Slova paní Šárky potvrzují i další milovníci lyžování v Beskydech. Na již zmíněném vrcholu Lysé hory se v době zimních inverzí potkávají stovky turistů – běžkaři, pěší, skialpinisté. Stejně jsou na tom další vrcholy Beskyd, jako je Smrk, Travný nebo mimořádně oblíbené Pustevny.

Nad pokličkou mlhavé inverze ve městech se skrývá pravý poklad. Vrcholy Beskyd zastihnete zalité sluncem. Stačí jen vystoupat o kousek výš a už se můžete vyhřívat stejně jako v Alpách. A pak záleží jedině na vaší fantazii, jak využijete čas, zatímco do vašeho těla i mysli proudí pozitivní nálada. Nečekejte, až vás dostihne splín, vezměte svoje dítka a vydejte se společně za sluncem do pohádkové krajiny. Ať je to jen jeden den nebo zimní dovolená, vždycky se máte na co těšit.

Když už jsme u toho slunečného počasí a dobrých zpráv, mohlo by se vám líbit, že na sjezdovkách v turistické oblasti Beskydy-Valašsko se dá lyžovat více než 100 dnů ročně. Svahy jsou každý den skvěle upravené. Například ve skiareálu na Bílé počítají jak s dospělými sportovci, tak s dětmi. Podle toho jsou přizpůsobené i špičkové sjezdovky s lanovkou nebo vleky.

Jak říká provozovatel Ski Bílá Jaroslav Vrzgula, letos bude postaráno především o bezpečnost lyžařů. „Nainstalovali jsme na sjezdových tratích bezpečnostní sítě, které se používají například při světovém poháru,“ dodává.

Veškeré lyžařské vybavení si můžete půjčit, navíc tu mají také sněžnice nebo krátké lyže snowblades. Máte-li doma malé natěšené lyžaře, pak se o ně nejlépe postarají instruktoři v dětském lyžařském parku.

„Děti do 6 let mají lyžování zdarma. Bílá je nejvybavenějším dětským zimním parkem v České republice. Provozujeme pojízdné pásy, dětskou pomu a vlek. Dále tu máme dětskou školu lyžování a také půjčovnu vybavení,“ popisuje jednatel školy Sun Ski Jiří Nakládal.

Pravý lyžařský ráj na vás čeká také ve skiparku Gruň, který je po rekonstrukci plný překvapení. Letos v zimě se návštěvníci poprvé svezou na dvousedačkové lanovce, doplněné o vleky. Důkazem přiblížení Beskyd zahraničním střediskům jsou dvě ze sjezdových tratí, přizpůsobené k pořádání závodů v alpských disciplínách.

„Máme spoustu novinek, na kterých jsme pracovali celé léto. Teď přes zimu nabídneme návštěvníkům několik zábavných víkendů, například závody pro veřejnost PRIM Cup. Také jsme nově připravili celosezónní skipasy za výhodné ceny,“ říká Michal Bočvarov z informačního oddělení.

Nějaké to občerstvení během lyžování vůbec není na škodu. K tomuto účelu slouží ski-bar Kulaťák mezi sjezdovkami, který se ukázal v novém proskleném kabátě. Přímo ve skiparku najdete útulné ubytování ve třech chatách, takže není potřeba nikam jezdit, lyžařské svahy jsou hned za rohem. Stejně jako na Bílé, i na Gruni je možné si veškeré vybavení půjčit a naučit se jezdit v lyžařské škole. Příjemným zjednodušením pro mnoho lyžařů je Beskydský skibus, kterým se na Gruň svezete až z Ostravy nebo Nového Jičína.

Další skvěle připravené areály na vás čekají třeba na Pustevnách, v Malenovicích nebo Palkovicích. Letos jsme zatím nebyli sněhovou nadílkou poctěni, ale těch pravých podmínek bychom se rozhodně měli dočkat. Vše, co lze v Beskydech v zimní sezóně zažít, budete moci podle předpovědí počasí naplno vyzkoušet už od poloviny ledna. V lyžařských střediscích si letos opravdu dali záležet.

Cesty za modravými dálkami

Čerstvý mrazivý vzduch prospívá zdraví stejně jako svižný pohyb. Především pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání, jsou výlety na běžkách skutečným balzámem na duši. Beskydy se mohou pyšnit více než 200 kilometry upravených tras a každoročně se stávají rájem běžkařů, ladně plujících tichou krajinou. Trasy křižují například Bílou a okolí, další najdete na Ostravici nebo pod velkým Javorníkem. Pro běžecké fajnšmekry je tu Lysohorská magistrála – trasa v náročném stoupajícím terénu, korunovaná o to větším pocitem euforie v cíli.

Po náročné túře bychom si měli kvalitně odpočinout a zregenerovat svoje síly. Co třeba takový horský hotel s pravou zimní idylkou u krbu a výhledem na osvětlené vesničky? Nemusíte jezdit do zahraničních středisek, abyste zažili takovou romantiku. V jednom z beskydských hotelů se rozhodla strávit zimní radovánky i rodina Liškových z Hradce Králové.

„Chtěli jsme jet do zahraničí, ale rozhodli jsme se pozdě, Beskydy byly původně poslední možností. Dneska jsme přímo nadšení přírodou i službami. Máme malé děti, takže je skvělé, že je to blízko. Určitě se sem pojedeme podívat znova,“ říkají Liškovi a dávají tak zapravdu paní Šárce z úvodu našeho příběhu.

Hotely v podobě venkovských stavení nebo útulných lázní jsou také originálním zpestřením. Nezapomínají na wellness služby, bazény, masáže a další relaxační procedury, které mají jediný cíl – vykouzlit zákazníkům spokojený úsměv na tváři.

Beskydy zkrátka lidem přirůstají k srdci a většinou to tak zůstane už natrvalo. Počáteční bázeň a nedůvěra je pryč, jen co se vyšplháte na první vrcholek a zjistíte, jak daleko může vaše oko dohlédnout. Najednou máte chuť zdolat další a další kopce. Lidé z okolí nedají na svá oblíbená místa v Beskydech dopustit a často se na ně vracejí. Možná proto, že z nich vyzařuje sympatická atmosféra turisticky nefrekventovaného území, odměňují své návštěvníky pocitem výjimečnosti.

Více se o možnostech lyžování a zimních radovánek v Beskydech a na Valašsku dozvíte na webových stránkách: www.beskydyportal.cz