Babí léto v Beskydech se dá prožít i v sedle kola

Babí léto v Beskydech se dá prožít i v sedle kola

Publikováno: Čt, 05.09.2013

Staré arabské přísloví praví, že nejkrásnější pohled na svět je ze hřbetu koně. V době, kdy toto rčení vzniklo, bylo určitě lepší poznávat svět z koňského sedla, než jít krajem pěšky. Kdyby se podobné rčení, či přísloví, rodilo dnes, kdy těch možností je neskonale více, vsadím se, že by znělo jinak: „nejkrásnější pohled na svět je ze sedla jízdního kola.“

Kdyby tomu tak nebylo, nemělo by logiku, proč čím dál více lidí projíždí krajinou, městy i horami na bicyklu. Ne jinak je tomu v Beskydech a na Valašsku. „Lidí, kteří přijíždějí do regionu s koly na střeše auta, opravdu přibývá,“ říká i ředitelka Beskydského destinačního managementu Monika Konvičná a dodává, že je to nepochybně i proto, že síť zdejších cyklotras se neustále rozšiřuje o nové, atraktivní úseky nejen ve městech, vesnicích, ale i na hřebenovkách či v malebných beskydských údolích. V poslední době vznikají i speciální trasy, například v obci Bílá, na kterých lze prožít i adrenalinové zážitky.

„Ostatně nejlépe o tomto trendu svědčí i fakt, že mnozí podnikatelé v Beskydech považují cyklisty za přínos a je čím dál více restaurací a hotelů, které lze označit za přívětivé pro cyklisty,“ říká Monika Konvičná.

Hoteliéři s cyklisty počítají

Stoupá počet hotelů a penzionů, které už nabízejí podobné služby, jako znají návštěvníci z Alp či Dolomit. Tedy jednak lze přímo v hotelu půjčit jízdní kolo a někde vám už dokonce naplánují ideální trasu na míru. Případně dokonce můžete vyrazit na výlet s průvodcem. Jedním z takových míst, kde se služby pro cyklisty mohutně rozvíjejí, je obec Ostravice pod nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd, tedy pod Lysou horou.

Na zajímavá místa hor vás z vašich měst či hotelů přivezou cyklobusy, takže není třeba se vázat na to, že se musíte vrátit někam zpátky pro auto. Právě díky cyklobusům se tak dá naplánovat trasa třeba z Bumbálky přes Tanečnici a Pustevny do Frenštátu pod Radhoštěm či až do Nového Jičína. A pokud jste ubytováni v některém z ubytovacích zařízení v Beskydech, nemusíte díky cyklobusům využívat svůj osobní vůz.

Pro nenáročnou, ale překrásnou cykloturistiku, jsou jako stvořené trasy, které vedou podél toku řek nebo kolem přehradních nádrží. Také břehy řeky Ostravice a přehrady Šance vytvořily v krajině tu nejpohodlnější trasu, takže většinou se dá jet bez velkých převýšení.

Navíc voda přitahuje vše živé, takže se ze sedla jízdního kola (jak jsem uvedl už v úvodu tohoto povídání) dá pozorovat opravdový život, a to například vodní ptáky nebo mohutné stromy, které mají šanci u řek vyrůst. Takové výpravy jsou pak ideální pro rodiny s dětmi, protože je zdolá opravdu každý a zároveň je na co se dívat. Jako příklad takové pohodlné trasy může sloužit cyklostezka podél Ostravice, kde je navíc spousta odpočívadel a také čím dál více míst, kde se dá občerstvit.

Rozvoj cykloturistiky podporují i obce a krajský úřad. Vznikají nové úseky stezek a na Bílé se otevírá i první singletrail pro cyklistické nadšence, kteří touží i po adrenalinové zábavě. „Singletrail na Bílé je první podobná adrenalinová trať v Beskydech. Jde o investici kraje a je to další z řady aktivit, které krajský úřad podporuje. Cykloturistice kraj pomáhá formou značení a marketingu,“ uvádí vedoucí oddělení cestovního ruchu Moravskoslezského kraje Petra Papoušková a dodává, že rozvoj cykloturistiky přispívá také k rozvoji služeb.

Z Gruně přes Bílý Kříž až do Ostravy

Beskydy jsou protkané řadou cest, které jsou sjízdné i na horském kole. Jedna z nejkrásnějších tras, které umožňují nasát atmosféru těchto malebných hor a kterou doporučuji všem svým známým,  je ta, která vede po hřebeni Gruně k Bílému Kříži.

Začít se dá na Starých Hamrech. Kromě majestátního kamenného kostela, který připomíná dobu dávné slávy a prosperity této beskydské obce v době, kdy tady ještě nebyla přehrada, lze tady navštívit pomník Maryčky Magdonové, slavné postavy z truchlivé Bezručovy básně. Po strmé lesní asfaltce se ze Starých Hamer dostanete až na hřeben Gruně (kdo se chce této fyzicky náročné části etapy vyhnout, vyjede nahoru autem).

Na Gruni se díky nadmořské výšce okolo tisíce metrů otevírají výhledy na ostatní beskydské vrcholy i na slovenskou stranu. Je zde občerstvení v podobě typické horské chaty. Hřebenovka vede dál kolem dřevěného kostelíku přes místo zvané překrásně: Švarná Hanka až na Bílý Kříž. Jméno tomuto místu dal kříž (opravdu bílý a nově opravený), který zde stojí jako připomínka dob, kdy na tomto místě spolu bojovali překupníci tabáku z Uher s místními „celníky“. Cestou po hřebeni navíc narazíte na naprosto ojedinělý „pomník“, jakým je „socha“ místního plemene ovce.

Z Bílého Kříže, místa, které leží přímo na hranici se Slovenskem, doporučuji pokračovat směrem na Morávku. Kamenitá a později asfaltová silnice vede jedním z nejkrásnějších údolí Beskyd a přivede nás k přehradě Morávka. Odtud přes Janovice a Bašku se dá dostat až k řece Ostravici a podél ní novou luxusní cyklostezkou až do Ostravy.

Trasa je vhodná pro horská a trekingová kola a dá se pojmout jako celodenní rodinný výlet, stejně jako náročný cyklistický trénink. To podle libosti. Mapy cyklistických tras se dají pořídit v beskydských informačních centrech. 

A právě konec léta je pro poznání Beskyd ze sedla kola tím nekrásnějším obdobím, kdy se příroda zbarvuje do podzimních barev.