jquery content slider

První ročník Gruň náš šumný jediný se vydařil

První ročník setkání občanů, turistů a příznivců Gruně pod názvem „Gruň náš šumný jediný“ se uskutečnil poslední prázdninový víkend na Gruni ve Starých Hamrech.

Podle nadšených reakcí účastníků celé akce se letošní pilotní ročník skutečně vydařil. V krásném prostředí hřebene Gruně, v prostoru od hotelu Charbulák až po bačovskou Chyžu, byl připraven celodenní bohatý program plný zábavy a her pro děti i dospělé.

U hotelu Charbulák si děti i dospělí si mohli vyzkoušet, jaké to je řezat kulatinu ruční pilou tzv. břichatkou, či sekat trávu kosou. Ti odvážnější pak změřili svou zručnost a obratnost v připravených soutěžích.

U bačovské Chyže předváděl své umění mladý kovář, který na přání vyrobil i nějakou maličkost na památku.  Velkou pozornost vyvolala také ukázka stříhání ovcí - předmětem obdivu návštěvníků byla zručnost a rychlost, s jakou byly dvě ovečky ostříhány, děti si navíc mohly odnést na památku i kousky vlny.

V dřevěném kostelíku Panny Marie pomocné návštěvníci vyslechli poutavé informace o historii tohoto místa i kostela, zaposlouchali se do nádherných tónů varhan a houslí.

Nechybělo ani oblíbené malování na obličeje a různé soutěže pro děti.  Velký zájem byl o práci a techniku horské služby a hasičů.

K pravé letní pohodě přispělo i krásné slunečné počasí,  výhledy na blízké i vzdálenější horské vrcholky a melodie různých hudebních žánrů vystupujících k poslechu i tanci.

Celodenní program zakončilo společné zapálení vatry.

Samozřejmě, že nechybělo ani tradiční občerstvení. Ochutnat jste mohli kotlíkový guláš, grilované maso či klobásy nebo "kobzolové" placky. A na zapití bylo připraveno hned několik druhů piva.

Starostka obce Staré Hamry Bc. Eva Tořová nám k tomu řekla:
„Celá akce nebyla dílem žádné profesionální agentury, nevystupovali na ní umělci slavných jmen, ale vše bylo dílem nadšenců a přátel Gruně, tedy těch, pro které je Gruň srdeční záležitostí, těch, kteří tady žijí, chalupáři či podnikají, zástupců obce Staré Hamry a starohamerských hasičů. Od začátku bylo jasné, že celý program musí vycházet z tradic a ze života zdejších lidí. Záměrem pak bylo připomenout, jak se dříve v horách žilo a hospodařilo, setkat se s přáteli, pobesedovat, projít se a společně se pobavit. Také celý program byl zajištěn z místních zdrojů. A tak, když jsme si to tak pěkně vymysleli, museli jsme si to také pěkně zrealizovat. Rozdělili jsme si úkoly a s chutí se pustili do práce. Podle nadšených ohlasů se nám to povedlo. Ráda bych uvedla, alespoň jeden z nich, který hovoří za všechny ostatní:
Děkuji všem za milou, až poetickou a se srdcem organizovanou akci. Vážně dokonalé !!!

„Vzhledem k nadšeným reakcím na letošní premiérový ročník akce „Gruň náš šumný jediný“, a vzhledem k dosud nevyčerpanému množství nápadů členů organizačního štábu, připravujeme druhý ročník této akce  na  sobotu 26.8.2017.“

Aktuality

Devatenáctý ročník festivalu Souznění začíná již tento týden

Út, 12.12.2017

Předvánoční mezinárodní festival vánočních...

celý článek >>

Ve Štramberku se příští rok otevře nové muzeum

Čt, 07.12.2017

Muzeum Šipka ve Štramberku ponese jméno po světoznámé...

celý článek >>

Novinka na Bílé! Odpočívadlo Na Faře

Út, 05.12.2017

Na Bílé dokončili na podzim další novinku,...

celý článek >>

V Bílé se už lyžuje!

Po, 04.12.2017

Skiareál Bílá v Beskydech zahájil lyžařskou...

celý článek >>

Grand food festival i v Beskydech

Po, 04.12.2017

Od 15.1. do 28.2.2018 bude probíhat již IX. ročník úspěšného...

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí