Okruh Bílou - do údolí říčky Smradlava

Okruh Bílou - do údolí říčky Smradlava

TYP: cyklistický výlet

nenáročný

 10,6 km

 117 m

 117 m

TRASA

VÝCHOZÍ BOD: restaurace Domovjanka (0 km) – (A) Lovecký zámeček – (B) Bílanská obůrka – (C) Maxova nádrž – (D) pramen Smradlavy – (E) Turistické informační centrum Bílá – CÍLOVÝ BOD: restaurace Domovjanka (10,6 km)

Start: Kavárna Domovjanka  – Za kavárnou nájezd na cyklostezku po ní pokračuji podél říčky Bílá Ostravice až k rozcestníku, který se kříží s asfaltovou cestou. Cyklostezka projíždí Bílanskou promenádou, kde prosím dbejte zvýšené opatrnosti na pěší turisty a maminky s kočárky. Na rozcestníku odbočuji doleva po asfaltové cestě směrem k místnímu Zámečku (pozor na této cestě je souběžný provoz pro cyklisty i motoristy). Postupně míjím Bílanskou Obůrku (po levé straně ve směru jízdy), kde je naplánována zastávka k prohlídce na zpáteční cestě. Za Bílanskou obůrkou začína cesta velmi mírně stoupat. Po asfaltové cestě pokračuji cca 3,5 km, kde po levé straně míjím Pramen Smradlavá, který je vhodným místem na zastávku pro děti. Podél potoku Smradlavá pokračuji další 2,5km až k Maxově nádrži, kde cesta nahoru končí. Během cesty k Maxově nádrži projíždíte i skladištěm vytěženého dřeva, kde je potřeba dávat pozor v případě že zde manipuluje lesní technika. Maxova nádrž je vhodné místo k odpočinku, pikniku a krátké zastávce. Je zde malý dřevěný altánek. Nádrž původně sloužila k regulaci množství průtoku vody, a ke splavování dřeva, není vhodná ke koupání. Cesta zpátky vede po stejné cestě a neustále se mírně svažuje. Na zpáteční cestě je vhodným zastavením pro rodiče s dětmi zastávka v Bílanské Obůrce, kde můžou děti pozorovat lesní zvěř. Zpátky na Bílou se vrátí po stejné cyklostezce jako cestou nahoru.

Zajímavá místa na trase:

Lovecký zámeček

Postavil ho v roce 1906 olomoucký arcibiskup jako odpočinkové místo s možností loveckých výprav do okolních rozlehlých lesů.  Vedle zámečku je postavena konírna, která byla příslušenstvím této stavby a dodnes slouží svému účelu. Zde je možno vidět několik plastik hlav koní. Od roku 2008 je vedle zámečku stavba dřevěné kapličky sv. Huberta, kterou u příležitostí Hubertské mše vysvětil biskup Lobkowicz. Od r. 2010 je zámeček Národní kulturní památkou.

Pramen Smradlavá

Pramen včetně okolí je hezky upravený, vede k němu dřevěný mostek přes potok, kousek od něj stojí přístřešek a lavičky. Skoro se nechce věřit, že voda je navzdory bílému povlaku korýtka a fialové barvě bakterí Chromatium pitná, natož že má díky svému chemickému složení léčivé účinky při žaludečních potížích, bolestech kloubů a nemocích kůže. Nikdy nezamrzá.

Bílanská Obůrka

Obůrka s divokou zvěří je umístěna v lese za loveckým zámečkem, je rozdělena na šest samostatných ohrad. V ohradách je umístěna zvěř jelení, srnčí, dančí, mufloní a divočáci. Každý druh zvěře má své krmné zařízení se zásobníkem. V místě jednotlivých druhů zvěře jsou umístěny informační tabule, kde se dozvíte vše potřebné.

Maxův klauz

Maxův klauz v nadmořské výšce 661 m.n.m. patří k několika v Beskydech částečně zachovalým vodním nádržím původně určeným k plavení dřeva (navyšování hladiny potoků). Maxův vznikl jako jeden z největších sypanou hrází na potoce Velká Smradlavá se sirnými prameny níže po proudu. Mýtina na uskladnění dřeva před plavením je stále patrná.

nenáročný

 10,6 km

 117 m

 117 m

Doba jízdy: cca 1 hod (dospělí), 2 hod (děti)

Povrch trasy: asfalt 98%, 2% šotolinová cesta

Vhodné pro rodiny s dětmi: vhodné pro nejmenší děti (od 5 –ti let)  i seniory na elektrokolech, vhodné pro přívěsné vozíky

Zde si můžeš trasu prohlédnout v mapy.cz ve svém telefonu pomocí fotoaparátu.

Tak si také trasu můžeš do telefonu uložit a použít ji později pro navigaci!

https://mapy.cz/s/gebehujafe

 

Půjčovna a cyklo servis:

  • Půjčovna kol Bílá

Nabíjecí stanice pro elektrokola:

  • Bílá

Autobusové spojení:

BUS Ostravice – Bílá, Bumbálka