Lysohorská magistrála

Lysohorská magistrála

Kde: Lysá hora
Délka: různé délky tras
Obtížnost:
náročná
Aktuální stav: ZDE

Lysohorská magistrála je nejvýše položené trasou v Moravskoslezských Beskydech. Na běžkách se dostanete až na Lysou horu, nejvyšší vrchol Beskyd.

Trasa 1: Papežov - Zimný - Lysá hora - trasa je dlouhá 8,5 km

Vede z Papežova na Zimný až na vrchol Lysé hory. Start je v lokalitě Vyšní Mohelnice Krásná, kde mohou běžkaři zaparkovat osobní automobil na malém parkovišti přímo u výchozího traťového úseku. Na tomto místě se nachází rovněž autobusová zastávka.

Trasa 2: Albínovo náměstí - Malenovický kotel - Ivančena - Labažky - Zimný - Lysá hora - trasa je dlouhá 13 km

Vede z Albínova náměstí Malenovickým kotlem na Ivančenu, dále na Labažky, Zimný a na vrchol Lysé hory. Nástup na běžeckou trasu je nejlepší od hotelu P. Bezruč nebo od hotelu Rajská bouda v Malenovicích, kde jsou velká parkoviště i autobusové zastávky. Odtud se mohou běžkaři vydat po značené cestě k traťovému úseku Ivančena nebo k výchozímu úseku Albínovo náměstí. Vzdálenost přístupových cest z parkovišť k běžecké trase v oblasti Malenovického kotle je cca 1,5 km.

Trasa 3: Pasička - Vyšní Mohelnice - Muroňka - Visalaje, Křížové cesty - U surovce - Bílý Kříž - trasa je dlouhá 7 km

Vede z Bílého kříže přes rozcestí Pod Surovcem, dále na Visalaje, Křížové cesty, Muroňku a Pasičky, kde se dá napojit na trasu 1 směr Lysá hora. Nástup na běžeckou trasu je nejlepší z Papežova na trase 1, po 3 km je odbočka na trasu 3. Další nástup na trasu je z Visalají, kde je parkoviště, autobusová zastávka i občerstvení a posledním nástupem na trasu je Bílý Kříž, kde je možné se také občerstvit.