Lysá hora přes Butořanku

Lysá hora přes Butořanku

Kousek od vlakové stanice na Ostravici začíná červená TZ, která je jednoznačně nejoblíbenější turistickou trasou, vedoucí až na samotný vrchol Lysé hory. Cestou budete míjet rozcestník Butořanka a Lukšinec (možnost odpočinku v turistickém přístřešku).

Pod rozcestníkem Butořanka narazíte na studánku, kde si můžete zvlažit hrdlo, tj. v místě, kde asfaltová cesta navazuje na lesní cestu. Trasa vede z velké části po asfaltu, udusaných cestách a výše po štětovaném kamenném chodníku. Cestou se vám budou nabízet pohledy k Radhošťskému hřbetu, k Ondřejníku, z vyšších poloh pak půlkruhové panorama, natočené k západu, a z vrcholu již budete mít rozhled kruhový.

Cestou není možné se občerstvit, pouze v turistických chatách na vrcholu Lysé hory. Cestou zpět do výchozího bodu jděte buďto stejnou trasou jako nahoru, nebo v úseku Butořanka odbočte na modrou TZ, která vás povede klidnější krajinou kolem skalního útvaru Dolní Mazák až na rozcestí Mazák – bus a dále do centra Ostravice až k vlakové stanici.

Ještě cca 700 m před vlakovou stanicí můžete odbočit uličkou vlevo za panelovými domy, kde vás čeká místní pivovar.

TOP zajímavost na trase: Ráj dřevěných soch – desítky unikátních dřevěných soch řezbáře Luďka Vančury

Parametry trasy

Orientace trasy: příroda

Délka trasy: 16,5 km

Obtížnost: vysoká

Časová náročnost: 6-7 h

Vhodná pro rodiny s dětmi

Vhodné pro kočárky: ne 

 

Doprava do výchozího bodu:

Autobusem - Ostravice, autobusové stanoviště

Vlakem - Ostravice

Autem - Ostravice, parkoviště u železniční stanice

 

Doporučujeme v okolí