Velký Javorník

Velký Javorník

Obec: Velký Javorník

Rozhledna Velký Javorník na stejnojmenném kopci o nadmořské výšce 918 m.n.m. je pojata jako originální dřevostavba navazující na typickou místní Frenštátsko-Rožnovskou architekturu. Vertikálně se člení na devět podlaží, přičemž první podlaží je obloženo ve stylu Valašské roubené stavby tvořící provozní místnost. Celková výška rozhledny je 25,915 m, má dvě vyhlídkové plošiny - první ve výšce 15,295 m a druhá ve výšce 20,245 m nad okolním terénem.

Z rozhledny je překrásný výhled na Frenštátskou brázdu, masiv předních hor Beskyd až po Lysou horu, Ondřejník, Poodří, Štramberk, Veřovické vrchy a za příznivého počasí až na Malou a Velkou Fatru, Roháče a Belanské Tatry na východě a Jeseníky s Pradědem na severozápadě. Na nejvyšším ochozu jsou umístěny panoramatické tabule pro snadnější orientaci.

Rozhledna by měla být celoročně přístupná, ale může se stát, že bude vyhlídková věž na nějakou dobu uzavřená například v zimě, kdy bude velká námraza nebo velké množství sněhu. Vstup zdarma.

Rozhledna Velký Javorník získala v roce 2014 Cenu cestovního ruchu za nejlepší turistický produkt v Beskydech za rok 2013.