Pustevny přicházejí o stanici slavné lanovky, šla k zemi

Pustevny přicházejí o stanici slavné lanovky, šla k zemi

Publikováno: So, 28.05.2016

Je vůbec nejstarší sedačkovou lanovkou v Evropě, vyžaduje však rekonstrukci. Aktuálně se dočká nové horní stanice. Ta dosavadní byla jedním z letitých symbolů Pusteven v Beskydech, vzniknou zde obchody a restaurace s exkluzivním výhledem.

Desítky let si do ní lyžaři a turisté chodili pro kávu, půjčovat vybavení nebo jen na toaletu. Původní horní stanice lanovky na Pustevnách jde ale v těchto dnech k zemi. Nahradí ji moderní budova s restaurací a obchody.

 Už zmizela dřevěná střecha, kterou dělníci museli rozebrat převážně ručně. "Zhruba polovina trámů byla úplně prohnilá. Pokud na ně člověk stoupnul, hrozilo, že se propadne dolů,“ popsal Milan Saitl, stavbyvedoucí společnosti MPM-Quality, která demolici zajišťuje.

Z budovy tak aktuálně zbývají prakticky pouze obvodové zdi a příčky. Ty postupně bourá malý bagr s lopatou, pod jejímž náporem se cihly téměř bez odporu a se zdaleka slyšitelným žuchnutím poroučejí k zemi.

Kolemjdoucí se u postupně mizejícího domu se zájmem zastavují, mnoho z nich si rychle postupující práce fotí nebo natáčí na mobilní telefony.

Do týdne by z budovy měla zbýt už jen hromada suti, kterou čeká další třídění.

„Za dobu, co tu stanice stojí, byla postupně slepována z hodně částí. Proto je bourání jednoduché,“ řekl spolumajitel firmy Petr Hanko.


Moderní stavba zasazená do přírody

 Jako horní stanice lanové dráhy z Trojanovic na Pustevny začala nevelká budova sloužit v roce 1937. Dříve její součástí bývalo i vratné kolo.

„Lanovka byla ale několikrát přestavována, dnes už vede trošku jinudy. Postupem času tak v budově vznikly kromě zázemí pro obsluhu lanovky a zasněžování také půjčovna pro lyžaře, malý bufet a toalety,“ připomněl provozovatel lanové dráhy Petr Chrostek.
 
O prázdninách na místě začne vyrůstat nová budova z kamene, skla a dřeva podle návrhu kopřivnického architekta Kamila Mrvy. Kromě restaurace v ní lidé najdou také prodejnu suvenýrů a veřejné WC, skrz ni povede i průchod přímo k lanovce.

„Nepůjde o žádnou kolibu nebo celodřevěnou chalupu. Bude to hodně moderní stavba, která ale dobře zapadne do okolní přírody,“ ujistil Chrostek.


Plánují lanovku změnit na kabinkovou

Vzhledem k tomu, že leží Pustevny v centrální části Chráněné krajinné oblasti Beskydy, vyjadřovali se k výstavbě nové stanice i ochránci přírody. V projektu objevili pouze jednu výraznou vadu.

„Po obvodu celé budovy měly být původně jednolité velké prosklené plochy. Hrozilo, že do nich budou narážet ptáci,“ poznamenal ředitel Správy CHKO Beskydy František Jaskula.

V přepracovaném projektu se s okny lemujícími celou budovu stále počítá. Oproti původnímu návrhu ale nebudou tak rozměrná, příčky je rozdělí na řadu menších skel. Navíc budou polepena symboly dravců, které mají ptáky odehnat.

„Návštěvník bude mít z restaurace díky sklům výhled na celé panorama Beskyd,“ vyzdvihl Chrostek.

Stavba nové horní stanice přijde na 15 milionů, o náklady se podělí obec Trojanovice a dva soukromí majitelé. Pokud bude stavbařům přát počasí, mohla by první návštěvníky přivítat už před startem zimní lyžařské sezony.

V budoucnu na Pustevnách plánují i přeměnu lanovky na kabinkovou, což přijde na zhruba 130 milionů korun.

Zdroj: http://zlin.idnes.cz/demolice-horni-stanice-lanovky-trojanovice-pustevny-pd1-/zlin-zpravy.aspx?c=A160527_225151_zlin-zpravy_ras