Plán kulturních akcí ve Frenštátě pod Radhoštěm na rok 2016 už je hotov

Plán kulturních akcí ve Frenštátě pod Radhoštěm na rok 2016 už je hotov

Publikováno: Čt, 22.10.2015

Už šestým rokem připravuje Městské kulturní středisko ve Frenštátě pod Radhoštěm plán kulturních akcí na rok dopředu. Tento systém přináší řadu výhod. Rok 2016 bude v mnoha ohledech pro kulturu ve Frenštátě pod Radhoštěm zásadní.

V první řadě by se už na konci roku 2015 měl otevřít nově zrekonstruovaný Dům kultury. To v kulturní sezóně 2016 přinese řadu nových kulturních pořadů. Další významnou událostí, která už v následující sezoně významně ovlivní dramaturgii frenštátské kultury, bude dokončení projektu Beskydské nebe – Stezka Život v korunách stromů, jehož součástí je zastřešení Amfiteátru na Horečkách. Díky trvalému zastřešení amfiteátru a nové turistické infrastruktuře se mohou lidé těšit na nové kulturní, sportovní a vzdělávací akce v této atraktivní přírodní lokalitě.

Rok 2016 bude pro Městské kulturní středisko rokem výzev. Nově zrekonstruovaný Dům kultury by měl být už v plesové sezoně 2016 plně funkční. Samotná generální rekonstrukce objektu s sebou nepřinese pouze větší komfort pro návštěvníky v podobě nových interiérů, ale také širší programovou nabídku. Dramaturgie se bude více soustředit na využití určitých prostor v Domě kultury. Dramaturgyně kulturního střediska Lenka Krestová popsala využití nového Domu kultury: „Každý sál či veřejný prostor v Domě kultury bude mít v budoucnu svůj dramaturgický plán. Jde o dlouhodobější proces, ale už v příštím roce s tím chceme začít. Vedle velkého sálu, který samozřejmě patří především společenským akcím a velkým koncertům, zde máme i jiné menší prostory, které chceme využívat pro určité tipy akcí. V malém sále tak chceme ve spolupráci s knihovnou zahájit pravidelná autorská čtení. V bývalém klubu „kitchen“, který byl dlouhodobě nevyužívaný, vznikne komorní music klub, který si vezmou dramaturgicky na starost učitelé ZUŠ Frenštát. Pokud se vše podaří, tak nově by měla být také vybavena Výstavní síň Albína Poláška. Velmi atraktivní prostředí nabídne prostor městské knihovny.“

Frenštátské kino sice stále na větší rekonstrukci čeká, přesto se ale jeho zaměstnanci postarali o to, aby bylo vybaveno novou moderní technikou. Ta výrazně pomůže ke zvýšení kvality služeb kina jako multifunkčního sálu v příští sezoně. Nově zastřešený amfiteátr na Horečkách nabídne celkem desítku kulturních a společenských akcí. Vedle zde organizovaných akcí, které má na starost Městské kulturní středisko, jako je Horečky fest, Svátek dřeva, galakoncert Večer muzikálových hvězd zde přibydou také akce, na kterých se bude organizačně podílet Centrum volného času Astra. Pracovník centra Jiří Hauser řekl: „Rozhodli jsme se v amfiteátru pořádat oslavu "Dne země“ a akci „Hurá končíme“, ta je pravidelně pořádána k ukončení školního roku a vítání prázdnin.“ Základní umělecká škola ve Frenštátě pod Radhoštěm zde chystá ve spolupráci s taneční školou B-Art z Valašského Meziříčí pořad „Tanec pod hvězdami“. Novinkou budou pořady spojené s expozicí Beskydské nebe - Stezka Život v korunách stromů. Půjde o komponované pořady pro širokou veřejnost spojené s komentářem odborníků z oblasti ochrany přírody. „Hlavní osu kulturního dění ve městě budou i v roce 2016 ale tvořit především osvědčené kulturní akce, koncerty, festivaly, divadelní představení, umělecké cykly, přednášky a výstavy. Mezi velká jména, která se do Frenštátu příští rok chystají, bude patřit například Michal Hrůza, kapela Jelen, operní pěvkyně Eva Urbanová, muzikálové hvězdy divadla Broadway z Brna, Pavel Dobeš, vynikající glosátor Ivo Šmoldas a celá řada dalších skvělých osobností. Na své si přijdou také mladí, pro které chystáme nový festival, během kterého budeme kloubit adrenalinové sporty s taneční muzikou. Nejvíce se toho bude dít přes léto. Kultura bude žít jak na náměstí, v  Amfiteátru na Horečkách, tak i ve frenštátském autokempu,“ dodala Krestová.

Zdroj: Marian Žárský, Městské kulturní středisko