Na festivalu Souznění vystoupí zpěvačka Jana Kirschner s kapelou

Na festivalu Souznění vystoupí zpěvačka Jana Kirschner s kapelou

Fotogalerie

Publikováno: Út, 01.11.2016

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění se letos uskuteční od 8. do 11. prosince 2016. Během čtyř dnů nabídne několik žánrově rozmanitých koncertů a zajímavý doprovodný program. Letošní 18. ročník se bude konat na pěti různých místech Moravskoslezského kraje. Účinkující už tradičně zavítají do centra města Ostravy, Frýdku-Místku, obce Kozlovice a nově do města Frenštát pod Radhoštěm a obce Kunčice pod Ondřejníkem. Ani letos nebude nouze o žánrovou pestrost, zajímavé výstavy, přehlídku lidových řemesel a domácí i zahraniční gastronomie. V závěru festivalu bude předán finanční dar potřebným.

Slavnostní zahájení letošního ročníku se bude konat ve čtvrtek 8. 12. ve Farním kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku, kde v 18:30 vystoupí finalistka Händelovy soutěže v Londýně a absolventka Scholy Cantorum v Basileji Pavla Flámová s komorním orchestrem Camerata Janáček pod vedením primária Pavla Doležala. Společně představí program vánočně laděných skladeb Přesladká Panno, Maria! Vstupenky bude možné zakoupit v předprodeji na pobočkách Beskydského informačního centra za 150,- Kč.

V pátek 9. 12. se festival přesune do Kunčic p. O., kde v sále restaurace Huťařství vystoupí v 18:00 cimbálová muzika Konopjan z Ostravy a Gajdošská muzika Beskyd z Oravské Poľhory (SK). Předprodej vstupenek (50,- Kč) bude na Obecním úřadě v Kunčicích p. O. od 21. 11. 2016.

Centrum Kozlovic bude v sobotu 10. 12. již od 8:00 žít tradičním Vánočním jarmarkem, kde lidoví tvůrci a řemeslníci představí svá umělecká díla. Nebude chybět bohatá nabídka specialit regionální i zahraniční salašnické gastronomie z domova i zahraničí. Dopoledne v sále obecního úřadu a na venkovním prostranství proběhnou Obchůzky s koledou a volná vystoupení nejen folklorních a lokálních umělců. Představí se běloruský soubor Valachobniki z Minsku, Gajdošská muzika Beskyd (SK), soubor Przygoda z Rybniku (PL), heligónkaři Katka a Dědko Kubačákovci z Turzovky (SK), soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic, taneční soubor Pierro Forte z Ostravy a řada dalších.

V kozlovickém kostel sv. Michaela a sv. Barbory vystoupí v 15:00 mužský pěvecký sbor Schola Gregoriana Pragensis se zajímavým pořadem Vánoce v pražské katedrále v době Karla IV., který připomene letošní 700. výročí narození otce vlasti. Od 18:30 se bude v sále OÚ v Kozlovicích konat Adventně-vánoční pořad, kde vystoupí dětský folklorní soubor Valášek, SLPT Valašský vojvoda, Plzeňský MLS (malý lidový soubor), zpěvák, kytarista Pavel Býma s přáteli, dále soubor Valachobniki z hlavního města Běloruska Minsku, soubor Przygoda z příhraničního města Rybníku (PL) a Gajdošská muzika Beskyd z Oravské Poľhory (SK). Slovem provází Markéta Kyštáková.

V neděli 11. 12. začne festivalový program v chrámu Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách slavnostní Mší Svatou s následným krátkým koncertem festivalových hostů.

Od 15:00 se v Domě kultury města Frenštát pod Radhoštěm uskuteční setkání s uměleckými řemesly a jejich tvůrci. Své řemeslo představí např. Zdeněk Šmajstrla z Pohankového mlýna nebo Václav Obšívač, výrobce dřevěných hlavolamů. Přímo před očima diváků bude Ivan Matis z Oravské Poľhory připravovat pravé slovenské halušky a korbáčiky. Hudební doprovod k tomu zajistí frenštátská cimbálová muzika Radegast, soubor Radhošť z Trojanovic s vánoční hrou Pastuši, gipsy swingová kapela Hot Club Fren, smíšený sbor Garrendo, komorní sbor NyklBand a další.

V kulturním domě ve Frenštátě pod Radhoštěm můžete zhlédnout mezinárodní výstavu dětských tvůrců s názvem Vánoční pohlednice, která je výsledkem celoevropské soutěže a bude paralelně vystavována ve čtyřech evropských zemích (Slovensko, Polsko, Česká republika a Srbsko). Je výběrem z více než 6000 výtvarných prací. Výstavu pořadatelé představují ve spolupráci s Oravským kulturním střediskem v Dolním Kubíně pod vedením ředitele PhDr. Miroslava Žabenského.

Na nedělním závěrečném Galakoncertě ve Frenštátě pod Radhoštěm vystoupí jako hlavní host slovenská zpěvačka žijící v Londýně Jana Kirschner s kapelou. Nejdříve se ale představí soubor Valachobniki (Minsk, Bělorusko), Plzeňský MLS, Valašský vojvoda, NyklBand, zpěvák a kytarista Pavel Býma s přáteli a další. Slovem provází Radek Erben. Galakoncert začne v 18:00 a vstupenky bude možné zakoupit v Informačním centru ve Frenštátě pod Radhoštěm. Cena vstupného nepřesáhne 250,- Kč, předprodej startuje začátkem listopadu.

V závěru Galakoncertu bude předán charitativní dar jedenáctiletému Pavlíku Václavu Novákovi z Frýdlantu nad Ostravicí.

„Letošní program jsme dramaturgicky hodně změnili, především koncertní místa – čtvrtek nově ve Frýdku-Místku, pátek v Kunčicích p. O., sobota zůstává tradičně v Kozlovicích, neděle dopoledne v Ostravě – Mariánských Horách, ale odpoledne zcela nově ve Frenštátě p. R., kde jsme si s představiteli města, účinkujícími a produkčním zázemím vzájemně „padli do noty“. Spolupráce je příkladná. Jako každoročně jsme účinkující pečlivě vybírali a přes veškeré nesnáze můžeme být  spokojeni, téměř všichni osloveni vystoupí. Koneckonců diváci a posluchači sami nejlépe posoudí naši bohatou vícežánrovou nabídku s doprovodným programem. Zajištění festivalu se sháněním finančních prostředků je rok od roku těžší, ale celý náš tým má velký „tah na branku“, pracuje na plné pecky. Společně se na Vás těšíme,“ říká ředitel a dramaturg festivalu Zdeněk Tofel.