Výstava zájmové umělecké činnosti

Čas: denně 9-12, 13-17

Místo: ZŠ Ostravice, Ostravice 300

Popis:

Návštěvníci se mohou těšit na díla tradičních vystavovatelů  - malířka kytic a krajin  Alena Světlíková z Ostravy vystavující již od roku 1983, či Jarmila Janečková z Frýdlantu, Tomáš Večeřa ze Starých Hamer vystavuje malby od roku 2006, samorosty prezentuje Josef Kozel ze Skalice, drátkování Karla Kopcová z Brušperku, vitrážové sklo Eva Vránová,  modely sakrálních památek  Jana Blizňáka, šité krajky Anny Plchové z Paskova, dřevořezby Stanislava Gorného, Pavla Červenky či Luďka Vančury také již tradičně patří k výstavě. Nelze nezmínit malíře Jana Satinu zákládajícího člena skupiny a od roku 1970 pravidelně vystavujícího malby a dřevořezby  (za tuto dobu již na 80 dřevořezeb a  na 700 obrazů)

S výstavou  je spjata řada zajímavých událostí a mnoho vystavených exponátů vyzařuje svou silnou energii, protože podnětem pro jejich vytvoření se staly silné lidské osudy-zde např. Jan Satina ve svém obraze zobrazil skutečný příběh staršího muže, jenž celý svůj život nosil každý rok květiny na hrob své milé, kterou jako mladou dívku zabil blesk. Mnohé exponáty z výstavy nacházejí  své místo za hranicemi naší republiky, či za hranicemi Evropy v jiných světadílech - v roce 1996 si americký prezident Bill Clinton při své návštěvě Frýdku-Místku odvezl dřevořezbu Stanislava Gorného sebou do Ameriky, kde se stala součástí expozice nově založeného muzea ve státě Iowa.

www.umelcibeskyd.cz

Slavnostní zahájení  se uskuteční v sobotu 6. července 2019  v 10:00 hodin v sále tělocvičny Základní školy v Ostravici. Samotná výstava potrvá až do 3. srpna. Kulturní program zahájení obohatí svou lidovou hudbou, zpěvem cimbálová muzika Kotci, zatančí a zazpívá  foklórní soubor Ondrášek z Janovic,  výstavu otevře lašský král Zdeněk Vilém Krulikovský. Sál s uměleckými exponáty bude otevřen denně od  9 do 12 a od  13 do 17 hodin.

Kontakt: 734 636 045