jquery content slider

Tradiční výstava betlémů zpříjemní vánoční čas ve Frýdku-Místku

Tradiční výstava betlémů ve Frýdku-Místku proběhne letos již po třinácté. V průběhu dvou dnů tak budou mít návštěvníci možnost spatřit až do 100 betlémů pod jednou střechou. Výstava se bude konat v tiskárně Kleinwächter v Místku v sobotu 26. 12. 2015 od 13.00 do 18.00 hodin a v neděli 27. 12. 2015 od 10.00 do 18.00 hodin.

Díky usilovné práci Josefa Kleinwächtera, Daniela Adámka a Jiřího Bíleckého mohou návštěvníci vidět spoustu zajímavých betlémů vyrobených z lipového dřeva, skleněné, ze sádry, keramiky, paličkované, papírové nebo dokonce vyšívané. Ve sbírce objeví návštěvníci i různé rarity, mezi které se řadí např. pohyblivý betlém se 108 figurkami nebo nejmenší betlém vyrobený ze skořápky ořechu. Mezi nejvzácnější skvosty ve své sbírce řadí Josef Kleinwächter betlém z Jeruzaléma nebo betlém darovaný ostravsko-opavským biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem. Obdivovat však můžete také betlém z roku 1880 nebo betlém, který je 3 metry dlouhý, 1 metr vysoký se třemi patry.

Sváteční atmosféru výstavy doplní živá vánoční hudba souboru Capagnuollo Barok Ancamble z Oder pod vedením Martina Jakubíka. Řezbáři v akci Lupo Anneta, Jirka Rozehnal, Zdeněk Nytra, Michaela Lesůvíla Kolaříková vytvoří již po čtvrté nádhernou atmosféru Vánoc s vůní dřeva. Každý rok k svaté rodině, Třem Králům, oslíkovi, tiskařovi, kovářovi pozadí s kostelem sv. Jakuba a pozadí s frýdeckým zámkem přibude další díl betlému. Letos tak řezbáři budou dodělávat další postavu a to husopasku.

Příprava výstavy dává pořadatelům zabrat až 250 hodin usilovné práce. Odměnou jim je však vysoká návštěvnost, kdy se výstavy zúčastní až 5000 lidí nejen z Frýdku-Místku a okolí, ale také z Bratislavy, Krakowa, Prahy, Německa, Finska, Holandska, Francie, Anglie, Ruska, Argentiny, USA nebo Austrálie.

Před tiskárnou si mohou lidé vychutnat také bramborové placky od vyhlášené restaurace Lašská jizba a ohřát se grogem a svařákem. Vstupné na výstavu je zdarma. Další informace naleznete na www.betlemyfm.cz. 

Aktuality

Ve Štramberku se příští rok otevře nové muzeum

Čt, 07.12.2017

Muzeum Šipka ve Štramberku ponese jméno po světoznámé...

celý článek >>

Novinka na Bílé! Odpočívadlo Na Faře

Út, 05.12.2017

Na Bílé dokončili na podzim další novinku,...

celý článek >>

V Bílé se už lyžuje!

Po, 04.12.2017

Skiareál Bílá v Beskydech zahájil lyžařskou...

celý článek >>

Grand food festival i v Beskydech

Po, 04.12.2017

Od 15.1. do 28.2.2018 bude probíhat již IX. ročník úspěšného...

celý článek >>

Ve skiareálu Bílá zahájí sezónu lyžařská školka

St, 29.11.2017

Již tento víkend bude otevřena lyžařská školka...

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí