jquery content slider

Svátek dřeva na Horečkách letos představí nové dřevorubecké disciplíny

Město Frenštát pod Radhoštěm ve spolupráci s obcí Trojanovice pořádá v pořadí už čtvrtý ročník festivalu Svátek dřeva. Hlavním bodem programu akce je už tradičně dřevorubecká soutěž. V sobotu 6. srpna 2016 v Amfiteátru na Horečkách a louce u Rekovic zakousne své motorové pily a sekery 24 dřevorubců, kteří budou soutěžit v dřevorubecké aréně o cenné trofeje a hodnotné ceny.

Letošní ročník Svátku dřeva se opět koná v krásném prostředí lokality Horečky na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic a slibuje celou řadu novinek. Mezi ty hlavní patří právě rozšíření počtu dřevorubeckých disciplín v hlavní soutěži. Jako každý rok, bude soutěž probíhat dvoukolově. Soutěže proběhnou pod dohledem rozhodčího Stanislava Červenky. Do prvního kola, se od 10.00 hodin dopoledne postaví všechny dvoučlenné dřevorubecké týmy. Zajímavé je, že prvních pět soutěžních disciplín na sebe hned navazuje, takže půjde o jednu velkou štafetu. „Chtěli jsme, aby to bylo akčnější, rychlejší a zajímavější, jak pro závodníky, tak pro diváky, “ popsal technický poradce soutěže Pavel Stachura. Vedle disciplín, které byly k vidění už v minulých letech, jako je výměna řetězu a lišty motorové pily, řezání volně stojícího polena, nebo rozseknutí špalku, jsme nově přidali řezání motorovou pilou a zásek sekery na přesnost. V druhém kole, do kterého od půl druhé odpoledne nastoupí 6. nejlepších týmů se dřevorubci utkají ve velmi atraktivním kácení stojícího stromu, kde se hodnotí přesnost dopadu, v odvětvování ležícího kmene a závěr bude patřit řezání dvoumužnou pilou břichatkou. Ceny pro vítěze jsou velmi hodnotné a to platí pro všechna tři první místa. Dvojice na nevyšším stupni vítězů, tak nad hlavu zvedne dvě zbrusu nové motorové pily, jednu značky HUSQVARNA a druhou značky STIHL. Ty už tradičně věnují společnosti AGROCAR a LIPKA HQ hlavní partneři akce. Ti se také významnou měrou podílí na doprovodném programu celého festivalu. Svátek dřeva ale zdaleka není jen o dřevorubecké soutěži. Jde o velkou přehlídku lesní a zahradní techniky. Lesní stroje, terénní vozy několika značek i technika pro profesionály i domácí kutily, bude k vidění v několika expozicích.

Velmi zajímavý bude také doprovodný program, který je zaměřen především na děti. Vedle šikovných řezbářů a vystoupení sokolníků budou probíhat komentované prohlídky na expozici Beskydské nebe – Život v korunách stromů, ukázky stahování dřeva koněm a průběžné soutěže, ty budou rozmístěny na deseti místech celého festivalového areálu, který bude mít letos téměř 30 000m2. Mezi velká lákadla Svátku dřeva už tradičně patří odpolední Exhibice dřevorubeckého sportu STIHL Timbersports na pódiu amfiteátru. Následovat bude slavnostní vyhlášení vítězů dřevorubecké soutěže a v 17.00 hodin celý program zakončí závěrečný koncert. Letos vystoupí folková legenda Žalman & spol.

 

Zdroj a foto: www.kulturafrenstat.cz 

Aktuality

Zažijte prohlídku frýdeckého zámku jinak

Po, 17.07.2017

Zažijte netradiční prohlídku frýdeckého...

celý článek >>

V Beskydech se otevirá nový minipivovar

Po, 17.07.2017

Pivo z Kunčického pivovárku jste mohli doposud ochutnat jen na festivalech, ve vybraných...

celý článek >>

Červenec pod hvězdami

Pá, 14.07.2017

Chcete vidět mléčnou dráhu v plné kráse? Tak vyrazte do Centra...

celý článek >>

Beskydské informační centrum Frýdek-Místek opět vyráží mezi turisty

Po, 10.07.2017

Po prvním pilotním roce vyráží Beskydské...

celý článek >>

Ve Štramberku budou péct veleucho!

Pá, 07.07.2017

Ve Štramberku budou tuto sobotu péct veleucho. Slavnosti Štramberských...

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí