jquery content slider

První sedačková lanovka na světě byla v Beskydech

Poté co Československá republika přišla o Sudety, a tím i takřka o všechny své pohraniční hory, zůstaly Morav­skoslezské Beskydy jediným vyšším pohořím s nadmořskou výškou nad 1000 metrů. V té době bylo rozhodnuto o stavbě převratné novinky na poli dopravy, totiž sedačkové lanové dráhy a také sjezdovek, které měly podpořit turistický ruch. Celá stavba proběhla v neuvěřitelně krátké době, navíc v podmínkách, kdy teploty dosahovaly až minus třiceti stupňů, první turisté se tak na vrchol svezli již následujícího roku.

Od té doby uteklo hodně času a lanovka prošla několika proměnami. Dnes vás v sezóně na Pustevny vyveze moderní dvousedačka každý den. Samotný lyžařský areál se skládá ze šesti sjezdových tratí různých obtížností, je zde v provozu několik vleků i systém umělého zasněžování.

V okolí Pusteven jsou upravovány také lyžařské běžecké tratě v délce 44 kilometrů jak pro klasiku, tak i pro bruslení. K nejvyhledáva­nějším běžeckým trasám patří nenáročná hřebenová trasa s výhledy do okolí, směrem na Radhošť (1129 me­trů nad mořem), nebo na opačnou stranu směřující trasa na Martiňák. Upravovány jsou zde i závodní okruhy standardních tratí střední obtížnosti a délek od jednoho do patnácti kilometrů.

Ale vraťme se závěrem ještě na chvíli do historie. Pustevny jsou proslulé originálními stavbami, které ve stylu lidové secese navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič. Za jeho pozváním k neobvyklému projektu stál frenštátský spolek Pohorská jednota Radhošť, jehož cílem bylo zpřístupnění odlehlých míst v Beskydech, značení turistických cest a také zřízení sítě horských hotelů a ubytoven. Bohužel takzvaný Libušín v roce 2014 vyhořel a významná památka, na jejíž výzdobě se podílel i Mikoláš Aleš, potřebuje rekonstrukci. Chcete-li podpořit toto originální dílo minulosti a vrátit mu někdejší slávu, můžete přispět do sbírky pořádané Valašským muzeem v přírodě. A nezapomeňte se někdy na Pustevnách stavit, a vyjádřit tak svou podporu i osobně. Určitě nebudete litovat.

Zdroj: http://www.ceskozemepribehu.cz/pribeh/241-prvni-sedackova-lanovka-na-svete

Aktuality

Poznejte umění beskydských umělců

Út, 27.06.2017

Výtvarná skupina Petra Bezruče v Ostravici pořádá...

celý článek >>

Autokemp Olešná zahájil sezónu, bude plná novinek

Út, 27.06.2017

Lokalita přehrady Olešná ve Frýdku-Místku...

celý článek >>

Festival Janáčkovy Hukvaldy připomene nejen dílo Leoše Janáčka

Po, 26.06.2017

V rodišti Leoše Janáčka - Hukvaldech začal...

celý článek >>

Připomeňte si doby svého mládí!

Po, 26.06.2017

Letošní letní sezónu 2017 proplavete v Letním...

celý článek >>

Cyklobusy opět brázdí turistickou oblastí Beskydy-Valašsko

Po, 26.06.2017

17. června začaly opět turistickou oblastí Beskydy-Valašsko...

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí