jquery content slider

Příběh Vánoc přiblíží zvyky a tradice, které byly spojeny s životem našich předků

Vánoce patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům, jejich vrcholem je pak oslava narození Ježíše, která připadá na 25. prosinec. Přípravou na tento svátek je doba adventní, která začíná první adventní nedělí. Zpestřete si tento čas a přijďte si v úterý 13. prosince a ve středu 14. prosince poslechnout příběh Vánoc, který vám přiblíží zvyky a tradice, které byly spojeny s životem našich předků. Některé zvyky praktikujeme dodnes, některé již dávno upadly v zapomnění.

Na vánočně laděnou procházku se vydáte s Beskydským informačním centrem Frýdek-Místek a historikem Petrem Juřákem v úterý 13. prosince ve Frýdlantu nad Ostravicí od Kulturního centra v 15.30 hodin a ve středu 14. prosince od kostela sv. Jana a Pavla v 16.00 hodin. V průběhu obou procházek si připomenete, co jsou to liturgická období, advent, co znamenají jednotlivé adventní neděle, jak se v minulosti na Frýdecko-Místecku slavily Vánoce a jaké zde byly zvyky nebo v čem mají původ betlémy, vánoční stromy, koledy a jiné symboly Vánoc.

„Štědrovečerní večeři se říkalo velký obid /oběd/ či ščedrovečerní oběd,“ říká historik Petr Juřák, který příběh Vánoc bude vyprávět. „Než však tento okamžik nastal, celý den se uklízelo, aby vše bylo v nejlepším pořádku, vařilo, k večeru se pak stavěly jesličky (betlémy). Před „obědem“ se všichni umyli, oblékli do čistých šatů a poté, co se na obloze objevila první hvězda, začali slavnost modlitbou. Následně usedli ke stolu, na němž už bylo vše připraveno, aby se od něj nemuselo odbíhat. Vánoční „jídelní lístek“ býval pestrý, nechybělo to nejdůležitější, co na polích a zahrádkách během roku vyrostlo. Na štědrovečerním stole mělo být ze všech jídel po troše, aby všeho bylo po celý rok v hojnosti,“ přibližuje jedno z témat Petr Juřák.

Štědrému večeru byla rovněž přisuzována magická moc. Pomocí určitých rituálů, např. rozkrojením jablka či pouštěním skořápky vlašského ořechu na vodě se předpovídala budoucnost člověka. Podle počasí, které v tento den bylo, se předpovídalo, jaká bude úroda či co se stane v budoucnu. „V Nových Dvorech se říkalo, že je-li mlha na horách, urodí se na dolině, je-li na dolině, urodí se na horách, v Janovicích zase, že je-li o štědrovečerní noci jasno, urodí se hrách a kury /slepice/ ponesou. Ve Skalici se tradovalo, že ze které strany bude na Štědrý den fučet /foukat/ vítr, z té přijdou zloději, ze které strany zavyje pes, tam bude oheň,“ vypráví o pověrách Petr Juřák.

Ve Frýdlantu nad Ostravicí se můžete rovněž těšit na workshop, ve kterém si budete moci vyrobit ozdobu na svůj vánoční stromeček. V Místku pak bude vyprávění zakončeno na místeckém náměstí Svobody, kde si společně zazpíváme koledy v rámci celorepublikové akce Česko zpívá koledy.

Vstupné na akce je zdarma a koná se za každého počasí.

Aktuality

Nový pumptrackový park vyrostl v Ostravici

St, 18.10.2017

Milovníci horských kol, BMX a adrenalinu si od letošního...

celý článek >>

Na lyžaře v Beskydech čekají nadcházející sezónu novinky

St, 18.10.2017

Zima se blíží již mílovými kroky a jaké...

celý článek >>

Chcete vědět, jak se vaří nejlahodnější pivo Beskyd za rok 2016?

Út, 17.10.2017

Držitel ocenění ve veřejné anketě o Nejlahodnější...

celý článek >>

Ve Valašském muzeu v přírodě odhalí pomník Jarmily Šulákové

Út, 17.10.2017

V pátek 27. října 2017 odhalí na Valašském...

celý článek >>

Pozor, lanovka na Pustevny bude 23. října mimo provoz

Út, 17.10.2017

Z důvodu těžby dřeva bude lanovka na Pustevny v pondělí 23....

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí