jquery content slider

Otvírá se zrekonstruovaná Jaroňkova útulna, Trúbu již budete moci navštívit bez omezení

To, po čem toužila srdce pravověrných Štramberáků, obnovit krásu a slávu Jaroňkovy útulny pod věží Trúbou, se stalo skutečností. Po ročním uzavření útulny, po různých nevkusných peripetiích, se Městu Štramberku, všem zainteresovaným osobám a firmám podařil neuvěřitelný kousek. Jaroňkova útulna se opět koupe ve své původní kráse z 20. let minulého století.  Nejprve pár slov pana místostarosty Ing. Oldřicha Škrabala:

Cílem projektu byla celková obnova Jaroňkovy útulny včetně interiéru s restaurováním původní výmalby dle dobové fotografie z roku 1920. Obnova Jaroňkovy útulny zahrnovala především: obnovu dřevěných prvků, poškozené tesařské prvky konstrukce byly měněny systémem kus za kus z tesařského dřeva, a to ve stejných rozměrech, profilech a barevnosti, jako byly prvky původní, důraz byl kladen na zachování tradičních tesařských spojů, byla provedena výměna střešní krytiny (dřevěný štípaný šindel), dřevěné konstrukce původní i nové byly pečlivě ošetřeny fungicidně-insekticidními přípravky, stávající původní okenní a dveřní výplně byly repasovány, tzn. opraveny tradičním truhlářským řemeslným způsobem, zasklení bylo ponecháno jednoduchým čirým sklem, omítky byly provedeny tradiční vápenné, dřevem hlazené a byly opatřeny vápenným event. silikátovým nátěrem, barevné řešení fasády (omítek a dřevěných prvků) bylo provedeno dle závazného stanoviska správního orgánu SPP, interiér byl obnoven dle dobové fotografie z 20. let minulého století, bylo provedeno restaurování původní výmalby.

Celkové náklady na realizaci obnovy byly 2 951 813,- Kč. Část nákladů ve výši 1 238 000,- Kč byla hrazena v rámci účelové dotace poskytnuté ze státního rozpočtu Programu regenerace MPR a MPZ na rok 2015.

Tolik řeč čísel. Co vás ještě čeká? Zajímavosti do kulatiny – časová osa, panoramatické pohledy z ochozu apod., nové webové stránky Trúby. Toto vše se připravuje, důležité je, aby si Trúba nejprve na tyto doplňkové aktivity vydělala. Čemuž pomůžete také vy, když se na Trúbu půjdete podívat.  

Cílem je, aby se Trúba stala opět centrem dění ve městě. Jsou připraveny programy různého žánru, ať už propojené s akcemi na náměstí, tak komornějšího rázu. Sledujte webové stránky, novinky a jiné informační zdroje.

Provozní doba rozhledny Štramberská Trúba od 16. dubna 2016

Duben/denně:  10.00 - 17.00 hod.
Květen – říjen/denně: 9.00 - 18.00 hod.
Listopad, únor, březen/víkendy: 10.00 - 16.00 hod.
Prosinec, leden: Objednávky telefonicky

Vstupné:

Dospělí: 40,- Kč
Děti, důchodci, studenti, ZTP: 20,- Kč

Zdroj: www.lasska-brana.cz

Aktuality

Přímým vlakem do pivovaru Radegast

St, 20.09.2017

Milovníci nejen pěnivého zlatavého moku, ale i...

celý článek >>

Objevte skryté příběhy v Beskydech

St, 20.09.2017

Už jste slyšeli o tom, že si ve Starých...

celý článek >>

Návštěvnické centrum Nový Jičín má nový český rekord

Po, 18.09.2017

V sobotu 9. září 2017 došlo za účasti oficiálního...

celý článek >>

Lanová dráha na Pustevny projde opět údržbou

Po, 18.09.2017

Z důvodu údržby bude lanová dráha ve dnech 2.-...

celý článek >>

Vyhořelý Libušín získává zpět svou podobu

Po, 18.09.2017

Obnova vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách...

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí