jquery content slider

Místek vylidněný morovou nákazou chránily před další epidemií sochy svatých

Každá ulice má místa, jež stojí za povšimnutí. Seznámit se s nejrůznějšími artefakty dějin Frýdku-Místku mohou účastníci akce Nádherné stopy historie aneb Poznej sochy, erby a busty našeho města, která začne v sobotu 21. května v 9.30 hodin na místeckém náměstí Svobody.

„Právě na tomto náměstí se v minulosti konaly týdenní i výroční trhy,” říká historik Petr Juřák a upozorňuje i na zajímavou historii budov lemujících toto náměstí. „Za pozornost určitě stojí nárožní dům číslo jedna, kolem kterého lze projít ke kostelu sv. Jakuba. Kdo pozvedne hlavu, spatří pamětní desku v němčině, jež připomíná, že v tomto domě přespal císař Josef II. Ostatně dodnes se tady říká U císaře. Historie této budovy je však spojena také s Petrem Bezručem, jenž tu nějakou dobu bydlel, a také s veteránským spolkem, který se scházel v hospodě v přízemí.”

Za pozornost stojí i kostel sv. Jakuba Většího, původně zasvěcený sv. Mikuláši, a jeho okolí. „K tomuto nejstaršímu místeckému kostelu bylo v 60. letech 20. století, kdy probíhaly demolice starého Místku, přesunuto několik zajímavých soch. A nejen sem. Například za presbyterní částí kostela sv. Jana a Pavla lze spatřit pískovcové sochy sv. Šebestiána a sv. Rocha. Ty původně stávaly u vstupů do města, tedy na začátku dnešních ulic Ostravské a Frýdlantské. Osazení těchto míst původně dřevěnými plastikami totiž souviselo s morovou epidemií, která ve druhém desetiletí 18. století v Místku zabila kolem dvou stovek lidí. To se v době, kdy tady žilo něco málo přes tisíc obyvatel, rovnalo katastrofě. Ti, kteří přežili, nechali zhotovit sochy patronů – ochránců před morem. Faktem je, že morová nákaza se už do Místku nikdy nevrátila,” podotýká Petr Juřák, který během prohlídky organizované Beskydským informačním centrem Frýdek-Místek provede zájemce také sady Bedřicha Smetany a Janáčkovým parkem, odkud trasa povede ke kostelu Všech svatých.

„Bohužel, některá místa už si ukázat nemůžeme, protože byla zničena. Patří k nim například část křížové cesty u již zmíněného kostela sv. Jana a Pavla, která byla zbourána kvůli rozšíření výpadovky na Příbor. Zachována zůstala pouze část směrující k centru města. Koho však zajímá, jak Frýdek-Místek v minulosti vypadal, může nahlédnout do publikací věnovaných tomuto tématu. Ty město představují v jeho původní podobě, někdy i ve srovnání se současnou podobou zobrazených míst,” navrhuje frýdecký rodák, který je zároveň autorem publikace Zmizelý Frýdek-Místek.

Akce je zdarma, koná se za každého počasí. Více informací na www.visitfm.cz.

Aktuality

Chcete vědět, jak se vaří nejlahodnější pivo Beskyd za rok 2016?

Út, 17.10.2017

Držitel ocenění ve veřejné anketě o Nejlahodnější...

celý článek >>

Ve Valašském muzeu v přírodě odhalí pomník Jarmily Šulákové

Út, 17.10.2017

V pátek 27. října 2017 odhalí na Valašském...

celý článek >>

Pozor, lanovka na Pustevny bude 23. října mimo provoz

Út, 17.10.2017

Z důvodu těžby dřeva bude lanovka na Pustevny v pondělí 23....

celý článek >>

Každá ovečka se počítá

Út, 17.10.2017

Letos již tradičně pořádá Rekreační centrum...

celý článek >>

Nový běžecký závod přivítá v sobotu golfový areál v Ostravici

Út, 17.10.2017

Nový běžecký závod v Beskydech pro širokou...

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí