jquery content slider

Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy

XXI. ročník mezinárodního hudebního festivalu „Janáčkovy Hukvaldy" se uskuteční v době od 3. do 20 července 2014.

Pořadatelé (Fond Janáčkovy Hukvaldy) zvolili dramaturgii respektující skutečnost, že rok 2014 je veřejností vnímán jako rok české hudby a výrazně zde dominuje hudba Leoše Janáčka, který se před 160 lety na Hukvaldech narodil.

Svou účast na festivalu potvrdila řada prestižních souborů, orchestrů a sólistů. Mezi účinkujícími bude například jubilující Janáčkova filharmonie Ostrava (60 let od založení), Janáčkův komorní orchestr (50 let činnosti), Pěvecké sdružení moravských učitelů, jehož vystoupení přímo symbolizuje více než 110 letou tradici souboru, který v počátcích své existence s Janáčkem úzce spolupracoval a uváděl jeho sborovou tvorbu. V den Janáčkova narození – 3. července - vystoupí v hukvaldském kostele Janáčkovo kvarteto v pořadu „Pocta Leoši Janáčkovi" a uvede jeho 2. smyčcový kvartet spolu s kvartetem „Z mého života" Bedřicha Smetany. Na koncertech festivalu vystoupí dále Smetanovo trio, „Baborák ensemble" – soubor našeho světově proslulého hráče na lesní roh, Moravský komorní sbor, houslisté Pavel Šporcl, Jiří Vodička nebo Václav Hudeček, jehož recitál ve spolupráci s klavíristou Lukášem Klánským celý festival uzavře.

Ze zahraničních hostů uveďme dirigenta z USA Paula Mauffreye, zaníceného propagátora Janáčkova díla, slovenský komorní sbor „Danubius Octet Singers" z Bratislavy nebo polského klavíristu Mikolaje Warszynského, který vystoupí spolu s českou pianistkou Zuzanou Šimurdovou v pořadu české a polské hudby v rytířském sále zámku ve Frýdku-Místku. V amfiteátru hukvaldské obory vystoupí také výrazná osobnost české hudební kultury Iva Bittová ve svém autorském pořadu spolu s dětským operním studiem NDMS, které slaví v tomto roce 20 let od svého vzniku.

Na festivalu se budou prezentovat i hukvaldští rodáci - harfistka Ivana Dohnalová, dnes již velmi uznávaná česká umělkyně – jako sólistka koncertu Janáčkova komorního orchestru 5. července, který festival oficiálně zahájí, ve skladbě Štěpána Raka „Píseň pro Davida", a v samostatném koncertu cimbalistka Gabriela Jílková. Opět po několika letech budou provedeny Janáčkovy Lašské tance v taneční rekonstrukci souborem „Hlubina" v choreografii Zdeny Kyselé – spolu s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

Program festivalu naleznete ZDE.

Zdroj: www.janackovyhukvaldy.cz

Aktuality

Na 18.Frenštátských slavnostech se představí Valašsko, Jižní Čechy, Gruzie i Tchaj-wan

St, 23.08.2017

V pátek 25. a v sobotu 26. srpna 2017 přímo na frenštátském...

celý článek >>

Gruň náš šumný jediný

St, 23.08.2017

Celodenní akce na Gruni pro děti a dospělé se koná v sobotu 26. srpna 2017...

celý článek >>

Mléčná dráha a hluboký vesmír dalekohledem

St, 23.08.2017

Už jste viděli mléčnou dráhu klenoucí se přes...

celý článek >>

100 km na bruslích a k tomu pomáhat?

St, 23.08.2017

Další ročník závodu 100 pro Adru je za dveřmi!...

celý článek >>

Vyrazte na vyjížďku s olympionikem Jaroslavem Kulhavým!

St, 23.08.2017

Cream Bike Čeladná startuje už 2. září. A jako každý rok, i letos...

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí