jquery content slider

Listopad v Centru tmavé oblohy

Podzim je v plném proudu jak na zemi tak na nebi. Hustá oblaka letní mléčné dráhy jsou zase o kus blíž k západnímu obzoru, podzimní souhvězdí vystupují vysoko nad jižní obzor a nad východem se objevují souhvězdí zimní oblohy. Podzim je ideální období pro pozorování miliony světelných let vzdálených galaxií, ukrytých v hlubinách vesmíru, daleko za hranicemi naší Galaxie. Tyto daleké hvězdné ostrovy však z měst, ani poblíž měst a bohužel ani z hvězdáren díky rušivému světlu téměř neuvidíte. Je potřeba vyrazit co nejdál od rušivých světel měst, nad mlhu a mraky do hor.

Takové ideální místo daleko od rušivých světel měst a navíc s velkými astronomickými dalekohledy se nachází přímo uprostřed nejtmavší části Beskyd. Zde v Centru tmavé oblohy si můžete za bezměsíčných nocí hvězdnou oblohu užít opravdu naplno.

Co tedy můžete tento měsíc u nás v Centru tmavé oblohy vidět?


Planety Uran a Neptun
Celý měsíc budou na večerní obloze viditelné dvě nejvzdálenější planety Sluneční soustavy - nazelenalý Uran a namodralý Neptun.

Souhvězdí zvěrokruhu - Vodnář, Ryby, Beran
Pokud jste se narodili v některém ze znamení Vodnáře, Ryb nebo Berana, pak právě na Vás se v listopadu podíváme. Tato zvířetníková souhvězdí si ukážeme speciálním laserovým ukazovátkem.

Mléčná dráha a hluboký vesmír
7. - 22. listopadu
Následující dva týdny (od 7.11. do 22.11.2017) bude obdobím bezměsíčných večerů, díky kterým bude na večerní obloze viditelná mléčná dráha, nebe plné hvězd ale především se budeme moci našimi dalekohledy podívat do vzdálených hlubin vesmíru na daleké galaxie, jen několik milionů let mladé hvězdné kupy obsahující stovky až tisíce hvězd, pozůstatky po starých hvězdách v podobě krásných mlhovin nejrůznějších tvarů a velikostí nebo naopak nejstarší objekty vesmíru - kulové hvězdokupy tvořené statisíci hvězdami. To vše můžete vidět v listopadu na večerní obloze uprostřed nejtmavšího místa Moravskoslezského kraje - v Centru tmavé oblohy v Beskydech.


Měsíc "zblízka" - krátery, hory a moře
23. - 30. listopadu
V posledních listopadových dnech opět bude příležitost vidět "zblízka" povrch Měsíce pokrytý krátery, měsíčními moři a horami. V tomto období jsou ve večerních hodinách detaily na povrchu Měsíce viditelné nejlépe. Měsíčnímu povrchu se proto budeme věnovat mnohem podrobněji, než v jiných večerech. Pokud jste ještě Měsíc "zblízka" našimi dalekohledy neviděli, pak doporučujeme právě toto období pro návštěvu Centra tmavé oblohy. Díky velké vzdálenosti od tepla unikajícího z měst je Měsíc v Centru tmavé oblohy vidět mnohem podrobněji, než na hvězdárnách ve městech nebo v blízkosti města.

Prohlídky hvězdné oblohy začínají v listopadu v 18:00 hodin.
Prohlídka trvá 2 hodiny. Na všechny prohlídky je nutná rezervace, možnost rezervace ZDE nebo na tel. čísle 603 594 256..

Aktuality

Užijte si vánoční Moravský Betlém

Čt, 23.11.2017

Připomeňte si vůni dětství, radostných zážitků...

celý článek >>

Beskydský prales Mionší budou sledovat vědci

Po, 20.11.2017

Víc jak 157 hektarů lesa v národní přírodní...

celý článek >>

Na správně hořké pivo Radegast vás do pivovaru zaveze historický vlak

Po, 20.11.2017

Na pivo Radegast přímo ke zdroji, do nošovického...

celý článek >>

Regionální muzeum v Kopřivnici slaví 20 let

St, 15.11.2017

Přijďte oslavit 20. výročí založení Regionálního...

celý článek >>

Pivovar Radegast zve na večerní adventní prohlídky

Po, 13.11.2017

Přijďte každou prosincovou středu do Pivovaru Radegast! Připravena...

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí