jquery content slider

Krypta baziliky minor by měla být otevřena častěji

Jedna z dominant Frýdku, Bazilika Navštívení Panny Marie, přitahuje návštěvníky také kvůli mumifikovaným ostatkům v takzvané poutnické kryptě.

Veřejnost je ale může spatřit jen při výjimečných událostech, což by se mělo změnit. Možná ještě letos začnou stavební práce, které mimo jiné vytvoří nový vchod do krypty tak, aby návštěvy nerušily bohoslužby v kostele. Krypta by pak mohla být přístupná v pravidelných otevíracích hodinách.

„My jsme otevření zpřístupnění krypty. Hodnotím to pozitivně," řekl dříve František Boldy, administrátor Římskokatolické farnosti sv. Jana Křtitele Frýdek.

„Proběhlo další jednání s památkáři, církví, zástupci magistrátu. Tam je to v podstatě nastartované, čeká se na statický posudek architekta," prozradil Jaromír Polášek, historik a předseda frýdecko-místecké komise pro obnovu památek. Kromě nového vchodu nebo třeba zajištění přirozené ventilace by součástí úprav mělo být i očištění samotných mumií.

„Technicky je to vyřešené, nebude třeba nějaký konzervační zásah. Ostatky se pouze opráší a vyčistí," řekl Polášek s tím, že u mumií s nedochovanými nebo rozpadlými rakvemi se vytvoří nové tak, aby poslední odpočinek duchovních byl důstojnější. Stavební práce by podle předsedy komise mohly začít letos, krypta by se pak v pravidelných hodinách zpřístupnila od příštího roku. Michal Bučko, asistent děkanátu frýdecké římskokatolické farnosti, nicméně Deníku sdělil, že termín začátku stavby mohou oddálit různé nezbytné administrativní kroky. „Zbývá mimo jiné vyřešit také financování," řekl Bučko.

Podle Poláška se nyní řeší možná výměna cementových dlaždic v kryptě, což by mohlo poodhalit jednu ze záhad baziliky. V prostoru posledního odpočinku duchovních se v dlažbě nachází duté místo, jehož obdélníkový půdorys má rozměry 80 krát 160 centimetrů. Odsekávání dlažby by ukázalo, zda je v těchto místech vstup do dalších podzemních prostorů.

Poutnická krypta není jediným místem pod bazilikou, o kterém se ví. Známá je rovněž existence takzvané pražmovské krypty pod kaplí sv. Kříže. Přestože ostatky z ní byly přeneseny v padesátých letech minulého století do vitríny v poutnické kryptě, prostor je veřejnosti nepřístupný. Existenci dalších podzemních prostor podle Jaromíra Poláška dokazují například větrací kanály, které jsou přibližně ve dvoumetrové výšce po celém vnějším obvodu baziliky. Lidé do nich ovšem házeli nepořádek, přesto otvory nejsou podle Poláška zasypány zcela.

Aktuality

Na 18.Frenštátských slavnostech se představí Valašsko, Jižní Čechy, Gruzie i Tchaj-wan

St, 23.08.2017

V pátek 25. a v sobotu 26. srpna 2017 přímo na frenštátském...

celý článek >>

Gruň náš šumný jediný

St, 23.08.2017

Celodenní akce na Gruni pro děti a dospělé se koná v sobotu 26. srpna 2017...

celý článek >>

Mléčná dráha a hluboký vesmír dalekohledem

St, 23.08.2017

Už jste viděli mléčnou dráhu klenoucí se přes...

celý článek >>

100 km na bruslích a k tomu pomáhat?

St, 23.08.2017

Další ročník závodu 100 pro Adru je za dveřmi!...

celý článek >>

Vyrazte na vyjížďku s olympionikem Jaroslavem Kulhavým!

St, 23.08.2017

Cream Bike Čeladná startuje už 2. září. A jako každý rok, i letos...

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí