jquery content slider

Jubilejní Frenštátské slavnosti roztančí na konci srpna frenštátské náměstí

Už po patnácté se poslední srpnový víkend sjedou do Frenštátu pod Radhoštěm stovky folkloristů, aby vystoupili na frenštátském náměstí v rámci jubilejního 15.ročníku Frenštátských slavností. V pátek 29. a v sobotu 30. srpna se publiku představí soubory z České republiky, Slovenska, Rumunska, ale také z dalekého afrického Konga.

Stalo se hezkou tradicí, že v rámci festivalu jsou oceněni také jubilanti, tedy lidé, kteří folkloru zasvětili svůj život a významně tak přispěli k uchování lidových tradic. Mezi ty, na které si letos vzpomeneme, letos patří například i valašská slavice Jarmila Šuláková. V pátečním programu zahrají na náměstí od 17.30 hodin dětské cimbálové muziky a v 19 hodin vystoupí se svým uměleckým programem Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna.

Poté organizátoři Frenštátských slavností spojí kulturu se sportem. Ve Frenštátě pod Radhoštěm totiž paralelně s festivalem probíhá významný závod ve skoku na lyžích Memoriál Jiřího Rašky, který je součástí kontinentálního poháru mezinárodní lyžařské federace a FIS CUP žen. Od 20.30 hodin, hned po vystoupení VUS Ondráš, se tak na pódiu představí všechny účastnické týmy z 13 zemí světa, ze tří kontinentů a proběhne vyhlášení vítězů pátečních závodů o Pohár starostky města. Sobotní program Frenštátských slavností začne už v deset dopoledne vystoupením mažoretek TJ SOKOL Frenštát a v 11 hodin dostanou prostor významné osobnosti folklorního hnutí v pořadu „Naši Jubilanti“. O půl třetí odpoledne pozdraví festivalové návštěvníky významní hosté a záštity festivalu. Hned poté bude následovat série pořadů, ve kterých se postupně představí většina souborů a muzik od nás i ze zahraničí: „Zpíváme a tančíme pro radost“, „My sme Valaši“, „Zdaleka, ale blízcí“ a na „Pěknú notečku“. V 19.15 hodin vyvrcholí festivalový program vystoupením vynikajících tanečníků a muzikantů ze souboru Urpín z Bánské Bystrice. Pak už bude pokračovat volná zábava.

Zdroj: Marian Žárský, Městské kulturní středisko Frenštát p. R.

Aktuality

Nový pumptrackový park vyrostl v Ostravici

St, 18.10.2017

Milovníci horských kol, BMX a adrenalinu si od letošního...

celý článek >>

Na lyžaře v Beskydech čekají nadcházející sezónu novinky

St, 18.10.2017

Zima se blíží již mílovými kroky a jaké...

celý článek >>

Chcete vědět, jak se vaří nejlahodnější pivo Beskyd za rok 2016?

Út, 17.10.2017

Držitel ocenění ve veřejné anketě o Nejlahodnější...

celý článek >>

Ve Valašském muzeu v přírodě odhalí pomník Jarmily Šulákové

Út, 17.10.2017

V pátek 27. října 2017 odhalí na Valašském...

celý článek >>

Pozor, lanovka na Pustevny bude 23. října mimo provoz

Út, 17.10.2017

Z důvodu těžby dřeva bude lanovka na Pustevny v pondělí 23....

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí