jquery content slider

Jubilejní Frenštátské slavnosti roztančí na konci srpna frenštátské náměstí

Už po patnácté se poslední srpnový víkend sjedou do Frenštátu pod Radhoštěm stovky folkloristů, aby vystoupili na frenštátském náměstí v rámci jubilejního 15.ročníku Frenštátských slavností. V pátek 29. a v sobotu 30. srpna se publiku představí soubory z České republiky, Slovenska, Rumunska, ale také z dalekého afrického Konga.

Stalo se hezkou tradicí, že v rámci festivalu jsou oceněni také jubilanti, tedy lidé, kteří folkloru zasvětili svůj život a významně tak přispěli k uchování lidových tradic. Mezi ty, na které si letos vzpomeneme, letos patří například i valašská slavice Jarmila Šuláková. V pátečním programu zahrají na náměstí od 17.30 hodin dětské cimbálové muziky a v 19 hodin vystoupí se svým uměleckým programem Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna.

Poté organizátoři Frenštátských slavností spojí kulturu se sportem. Ve Frenštátě pod Radhoštěm totiž paralelně s festivalem probíhá významný závod ve skoku na lyžích Memoriál Jiřího Rašky, který je součástí kontinentálního poháru mezinárodní lyžařské federace a FIS CUP žen. Od 20.30 hodin, hned po vystoupení VUS Ondráš, se tak na pódiu představí všechny účastnické týmy z 13 zemí světa, ze tří kontinentů a proběhne vyhlášení vítězů pátečních závodů o Pohár starostky města. Sobotní program Frenštátských slavností začne už v deset dopoledne vystoupením mažoretek TJ SOKOL Frenštát a v 11 hodin dostanou prostor významné osobnosti folklorního hnutí v pořadu „Naši Jubilanti“. O půl třetí odpoledne pozdraví festivalové návštěvníky významní hosté a záštity festivalu. Hned poté bude následovat série pořadů, ve kterých se postupně představí většina souborů a muzik od nás i ze zahraničí: „Zpíváme a tančíme pro radost“, „My sme Valaši“, „Zdaleka, ale blízcí“ a na „Pěknú notečku“. V 19.15 hodin vyvrcholí festivalový program vystoupením vynikajících tanečníků a muzikantů ze souboru Urpín z Bánské Bystrice. Pak už bude pokračovat volná zábava.

Zdroj: Marian Žárský, Městské kulturní středisko Frenštát p. R.

Aktuality

Prostě ve formě

Čt, 22.02.2018

2. ročník soutěže Prostě ve formě

celý článek >>

Senzace na zámku v Kuníně!

Út, 20.02.2018

Objeven unikát – divadelní hra dávné...

celý článek >>

Beskydy pokračují s prezentací na veletrzích

Čt, 15.02.2018

Od čtvrtku 15. února do neděle 18. února 2018 se Beskydy...

celý článek >>

Novinky v Beskydy Card

Čt, 15.02.2018

Neustále pro vás aktualizujeme, doplňujeme výhody,...

celý článek >>

Léto na Bílé bude opět nabité

Po, 12.02.2018

Svěřte své děti profesionálům z největšího...

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí