jquery content slider

Horolezec Libor Uher usiluje o vrchol další osmitisícovky

Frýdecko-místecký horolezec Libor Uher, který jako druhý Čech v historii vystoupil na druhou nejvyšší horu světa K2 a následně i Gasherbrum I a Gasherbrum II bez použití kyslíku a výškových nosičů, se chce nyní rozhlédnout z vrcholu dvanácté nejvyšší hory světa Broad Peak (8 051 m), ležící přímo naproti legendární K2, na které stál v roce 2007.

Libor Uher se na expedici Broad Peak do Pákistánu vydal spolu s Markem Novotným koncem června. Do základního tábora pod vrcholem hory dorazili 6. července. Za sebou už mají úspěšnou aklimatizaci ve výškových táborech, přičemž ten třetí (C3) postavili ve výšce 7 000 m. Aklimatizace je postupná, zdlouhavá, ale nevyhnutelná pro výstup do výšky nad 8 000 metrů.

V rámci aklimatizace si horolezci vybudují první výškový tábor, ve kterém stráví dva dny, a jdou zpět do základního tábora. Po pár dnech jdou vybudovat druhý výškový tábor, který po dvou dnech opět opustí, a po dalších dnech se vydají budovat třetí výškový tábor, kde opět stráví dva dny a jdou zpět dolů. Teprve pak jsou aklimatizovaní a připravení k výstupu na vrchol. „K romě pořádné bolesti hlavy jsme aklimatizaci zvládli bez větších zdravotních problémů, střevní potíže a podobně jako u předcházejících expedic se nám prozatím naštěstí vyhnuly,“ řekl Libor Uher.

V pondělí byly výstupové podmínky ztížené, foukal silný vítr a byla velká oblačnost. „Přenocovali jsme v C3 a v úterý jsme sestoupili zpátky do základního tábora. Čekáme na příznivé podmínky pro finální útok na vrchol. Podle předpovědi by mohlo být okno s vhodným počasím už v sobotu, tak uvidíme,“ poslal zprávu Libor Uher.
Včera, tedy ve středu, ale přišla překvapivá zpráva. „Podle nejnovější předpovědi má být od neděle zhoršené počasí. Nechceme, aby nám ujel vlak. Ráno (čtvrtek) startujeme do C2, bude to náš pokus o vršek. Nemáme na výběr," poslal v sms Libor Uher.

První zprávu o výstupu na samotný vrchol bychom mohli čekat v sobotu.
Informace o průběhu expedice s fotodokumentací a videozáznamy jsou pravidelně aktualizovány na webu http://www.rajpneu.cz/broadpeak/.

Zdroj: Jana Matějíková, Magistrát města Frýdek-Místek

Aktuality

Registrace do tradičního závodu Běh do vrchu je spuštěna

Po, 23.10.2017

Pustevny budou v sobotu 2. prosince 2017 hostit 48. ročník tradičního...

celý článek >>

Užijte si nevšední sobotu na Bílé

Po, 23.10.2017

Přijďte si užít poslední říjnový víkend...

celý článek >>

Piaristické zahrady v Příboře se uloží k zimnímu spánku

Po, 23.10.2017

Piaristické zahrady v Příboře, které získaly...

celý článek >>

Nový pumptrackový park vyrostl v Ostravici

St, 18.10.2017

Milovníci horských kol, BMX a adrenalinu si od letošního...

celý článek >>

Na lyžaře v Beskydech čekají nadcházející sezónu novinky

St, 18.10.2017

Zima se blíží již mílovými kroky a jaké...

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí