jquery content slider

Festival Souznění zahájí Eva Dřízgová-Jirušová

Letošní čtrnáctý ročník nabídne od 13. do 16. prosince multižánrové koncerty a vystoupení uměleckých souborů v zajímavých prostorách (kostely, koncertní sály, venkovní prostranství atd.), ale také doprovodné výstavy, ukázky uměleckých řemesel, filmovou projekci a chybět nebude ani slavnostní mše svatá. „Cílem Souznění je objevovat, rozvíjet a postupně představovat nejenom bohaté zvyky vymezené dobou adventu a Vánoc, ale i tradice duchovní a religiózní," zdůrazňuje Zdeněk Tofel, organizátor akce.

Zahájení festivalu proběhne 13. prosince v kostele sv. Václava ve Václavovicích. O poutavý start se postará dvojnásobná držitelka Ceny Thálie sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová. „V jejím speciálním pořadu se sourozenci Čechovými vynikne několik árií Ave Maria od různých autorů," upřesňuje Zdeněk Tofel.

Žánrová různorodost, která patří k základním festivalovým znakům, se projeví mimo jiné 14. prosince ve Frýdku-Místku. V kostele sv. Jakuba předvede své hlasové mistrovství světoznámý barytonista Martin Gurbaľ za doprovodu Stadlerova klarinetového kvarteta. „Vzhledem k tomu, že klademe důraz i na propojování generací a dáváme prostor jak profesionálům, tak amatérům, vystoupí rovněž žáci Základní umělecké školy duchovní hudby ve Frýdku-Místku," naznačuje další festivalový rys Zdeněk Tofel.

V sobotu 15. prosince se festivalové dění přesune do Kozlovic. Hudební a pěveckou strunu rozezní kromě domácích zástupců (Dětský soubor Valášek, SLPT Valašský vojvoda, cimbálová muzika Konopjan, Dechová hudba a Divadelní společnost Kozlovice atd.) také slovenští hosté, a to soubor Omladina ze Zubrohlavy nebo Ľudová hudba Bjelakovci a gajdoš Ľubo Luscoň ze Sihelneho. Příchozí se mohou těšit i na opravdovou lahůdku, a to arménský soubor Tonacujc. „Tento soubor z Jerevanu se zaměřuje na staré arménské písně a tradice. Jejich program bude jednak folkloristického, ale také duchovního charakteru. Moc se těšíme i na ukázku starých uměleckých řemesel a ochutnávku tamější gastronomie," s nadšením líčí Zdeněk Tofel.

Oblíbený vánoční jarmark ozdobí rovněž lidoví řemeslníci (ruční malování baněk, výroba šperků, řezbář, kovář atd.). „Návštěvnici jarmarku ochutnají také pravé slovenské korbačíky a halušky, které přímo na místě bude připravovat Ivan Matis z Oravské Poľhory. Novinkou bude ochutnávka lahodné a kvalitní Královské čokolády," doplňuje Tofel s tím, že gastronomické menu nabídne i další speciality.

Tečku za Souzněním obstará 16. prosince v Domě kultury města Ostravy Galakoncert, kde jako hlavní hvězda zazáří Eva Pilarová za doprovodu tria Víta Fialy. „V programu zazní několik vánočních písní, mimo jiné Bílé Vánoce, Tichá noc, lidové koledy, ale také několik swingových melodií a hity ´ze zlatých šedesátek´ z éry Semaforu a Rokoka. Nezapomenu ani na hodně žádaný Montiho čardáš ve vokálním podání a chystáme i malé překvapení ve formě duetu jednoho evergreenu," říká ke svému vystoupení Eva Pilarová.

Na Galakoncertě se dále představí arménští Tonacujc, nejlepší Zpěváčci 2012 (Patrik Havlík, Sára Kokešová, Tomáš Harvánek) nebo mužský pěvecký sbor Folklorního studia Buchlovice s CM Rubáš, skvělí (zdravotně handicapovaní) interpreti z Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava a další. Zároveň v Domě kultury proběhne setkání tvůrců uměleckých řemesel.

Tento projekt je realizován za podpory Moravskoslezského kraje, Nadace OKD, Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, statutárního města Ostravy, statutárního města Frýdek-Místek, obce Kozlovice, obce Václavovice, Folklorního sdružení České republiky a všech našich významných partnerů.

MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.

SOUZNĚNÍ 2012

Aktuality

Chcete vědět, jak se vaří nejlahodnější pivo Beskyd za rok 2016?

Út, 17.10.2017

Držitel ocenění ve veřejné anketě o Nejlahodnější...

celý článek >>

Ve Valašském muzeu v přírodě odhalí pomník Jarmily Šulákové

Út, 17.10.2017

V pátek 27. října 2017 odhalí na Valašském...

celý článek >>

Pozor, lanovka na Pustevny bude 23. října mimo provoz

Út, 17.10.2017

Z důvodu těžby dřeva bude lanovka na Pustevny v pondělí 23....

celý článek >>

Každá ovečka se počítá

Út, 17.10.2017

Letos již tradičně pořádá Rekreační centrum...

celý článek >>

Nový běžecký závod přivítá v sobotu golfový areál v Ostravici

Út, 17.10.2017

Nový běžecký závod v Beskydech pro širokou...

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí