jquery content slider

Červenec pod hvězdami

Chcete vidět mléčnou dráhu v plné kráse? Tak vyrazte do Centra tmavé oblohy na Gruni! Právě mléčnou dráhu nikde jinde neuvidíte díky rušivému světlu z okolních měst. Centrum tmavé oblohy se nachází daleko od těchto světel v nejtmavší části Beskyd a za bezměsíčných nocí si noční oblohu opravdu užít.

Daleké galaxie, které jste mohli vidět zdejšími dalekohledy na jaře, jsou nyní vystřídány jen několik milionů let mladými hvězdokupami, obsahujícími stovky až tisíce hvězd. V mléčné dráze také najdeme pozůstatky po starých hvězdách - krásné mlhoviny nejrůznějších tvarů a velikostí a poblíž mléčné dráhy, vysoko nad námi spatříte naopak nejstarší objekty vesmíru, kulové hvězdokupy tvořené statisíci hvězdami. Tyto objekty vzdáleného vesmíru můžete v centru na Gruni vidět nejlépe ve druhé polovině měsíce, tedy od 15. července. Po celý měsíc nám nad jihozápadem a jihem budou jasně zářit dvě planety, Jupiter a Saturn. Oba tyto plynné obry můžete vidět v našich dalekohledech i s jejich největšími měsíci, které kolem nich obíhají. Viditelnost planety Jupiter však tento měsíc končí, pokud jste ji ještě neviděli, máte v červenci poslední možnost spatřit ji. Saturn je nyní ve večerních hodinách naopak viditelný nejlépe, jeho prsteny jsou doširoka rozevřené a v dalekohledu krásně viditelné.

A ani v červenci tady nezapomenou na ty, kteří se narodili v některém ze znamení zvěrokruhu a speciálním laserovým ukazovátkem vám ukážou zvířetníková souhvězdí Vah, Štíra a Střelce. Jako vždy se ale podíváte také na barvy hvězd a vícenásobné hvězdné systémy.

Prohlídky hvězdné oblohy začínají v červenci ve 22:00 hodin a probíhají každý večer za příznivého počasí. Prohlídka trvá 2 hodiny. Nutná rezervace předem na tel. 603 594 256

Aktuality

Užijte si vánoční Moravský Betlém

Čt, 23.11.2017

Připomeňte si vůni dětství, radostných zážitků...

celý článek >>

Beskydský prales Mionší budou sledovat vědci

Po, 20.11.2017

Víc jak 157 hektarů lesa v národní přírodní...

celý článek >>

Na správně hořké pivo Radegast vás do pivovaru zaveze historický vlak

Po, 20.11.2017

Na pivo Radegast přímo ke zdroji, do nošovického...

celý článek >>

Regionální muzeum v Kopřivnici slaví 20 let

St, 15.11.2017

Přijďte oslavit 20. výročí založení Regionálního...

celý článek >>

Pivovar Radegast zve na večerní adventní prohlídky

Po, 13.11.2017

Přijďte každou prosincovou středu do Pivovaru Radegast! Připravena...

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí