jquery content slider

Červenec pod hvězdami

Chcete vidět mléčnou dráhu v plné kráse? Tak vyrazte do Centra tmavé oblohy na Gruni! Právě mléčnou dráhu nikde jinde neuvidíte díky rušivému světlu z okolních měst. Centrum tmavé oblohy se nachází daleko od těchto světel v nejtmavší části Beskyd a za bezměsíčných nocí si noční oblohu opravdu užít.

Daleké galaxie, které jste mohli vidět zdejšími dalekohledy na jaře, jsou nyní vystřídány jen několik milionů let mladými hvězdokupami, obsahujícími stovky až tisíce hvězd. V mléčné dráze také najdeme pozůstatky po starých hvězdách - krásné mlhoviny nejrůznějších tvarů a velikostí a poblíž mléčné dráhy, vysoko nad námi spatříte naopak nejstarší objekty vesmíru, kulové hvězdokupy tvořené statisíci hvězdami. Tyto objekty vzdáleného vesmíru můžete v centru na Gruni vidět nejlépe ve druhé polovině měsíce, tedy od 15. července. Po celý měsíc nám nad jihozápadem a jihem budou jasně zářit dvě planety, Jupiter a Saturn. Oba tyto plynné obry můžete vidět v našich dalekohledech i s jejich největšími měsíci, které kolem nich obíhají. Viditelnost planety Jupiter však tento měsíc končí, pokud jste ji ještě neviděli, máte v červenci poslední možnost spatřit ji. Saturn je nyní ve večerních hodinách naopak viditelný nejlépe, jeho prsteny jsou doširoka rozevřené a v dalekohledu krásně viditelné.

A ani v červenci tady nezapomenou na ty, kteří se narodili v některém ze znamení zvěrokruhu a speciálním laserovým ukazovátkem vám ukážou zvířetníková souhvězdí Vah, Štíra a Střelce. Jako vždy se ale podíváte také na barvy hvězd a vícenásobné hvězdné systémy.

Prohlídky hvězdné oblohy začínají v červenci ve 22:00 hodin a probíhají každý večer za příznivého počasí. Prohlídka trvá 2 hodiny. Nutná rezervace předem na tel. 603 594 256

Aktuality

Prostě ve formě

Čt, 22.02.2018

2. ročník soutěže Prostě ve formě

celý článek >>

Senzace na zámku v Kuníně!

Út, 20.02.2018

Objeven unikát – divadelní hra dávné...

celý článek >>

Beskydy pokračují s prezentací na veletrzích

Čt, 15.02.2018

Od čtvrtku 15. února do neděle 18. února 2018 se Beskydy...

celý článek >>

Novinky v Beskydy Card

Čt, 15.02.2018

Neustále pro vás aktualizujeme, doplňujeme výhody,...

celý článek >>

Léto na Bílé bude opět nabité

Po, 12.02.2018

Svěřte své děti profesionálům z největšího...

celý článek >>

Anketa

Našli jste na novém portále, co jste hledali?

Ano, vše co jsem hledal(a)

Ano, ale jen částečně

Ne, ale jsou zde zajímavé informace

Žádná z těchto odpovědí