Výstava: Příběh lišky Bystroušky

Místo: Hukvaldy - IC Hukvaldy

Popis:

Jedná se o výstavu určenou pro všechny generace – od malých dětí až po seniory – každý bude mít prostor si na výstavě najít to, co ho zajímá a co ho obohatí o nové poznatky. Výstava je příhodně umístěna v Rodném domě Leoše Janáčka (k jehož osobě se celý příběh výstavy vztahuje), a to ve dvou místnostech galerie.

Výstava se snaží návštěvníkovi přiblížit celý vývoj příběhu o lišce Bystroušce - a to od prvního obrázku namalovaného malířem Stanislavem Lolkem, přes zpracování těchto obrázků do příběhu Rudolfem Těsnohlídkem, až po vznik světoznámé, a stale jak doma tak ve světě hrané, opery Leoše Janáčka - Příhody lišky Bystroušky.

Hlavní část výstavy je umístěna na 13ti "obrazech," kde je zachycen vznik a vývoj příběhu od výše zmíněných prvních ilustrací, až po první uvedení opery Příběhy lišky Bystroušky v brněnském národním divadle.

Dále mohou návštěvníci na výstavě vidět unikátní kopie kostýmů z prvního provedení opery navržené panem Eduardem Milénem. Taktéž si mohou prohlédnout panely s replikou divadelní kulisy navržené rovněž E.Milénem.

Další částí výstavy jsou panely s fotografiemi kostýmů a záznamy z divadelních představení zmíněné opery v Národním divadle v Brně, Národním divadle v Praze a Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Celou výstavu doplňuje videoprojekce na LCD televizoru, na kterém je možné sledovat a zaposlouchat se do ukázky hudebního motivu z lišky Bystroušky v provedení filhramonie pod vedením dirigenta Kristofera Sanze z Maryland Classic Youth Orchestras z Californie, dále čtený úryvek z knihy Liška Bystrouška, video zachycující život lišek v přírodě poskytnuté Záchrannou stanicí Lipec, záznam z Finské opery – přípravy a provedení Příhod lišky Bystroušky v zahraničním podání, a pro děti je připraven kousek z animované pohádky o lišce. Vše je podbarveno a dokresleno hudbou Leoše Janáčka z opery Příhody lišky Bystroušky.

V menší galerii je pak umístěna koláž z prací dětí ze ZŠ a MŠ Leoše Janáčka Hukvaldy, které vytvořili obrázky na téma lišky Bystroušky, Leoše Janáčka nebo Hukvald. Místnosti pak dominuje unikátní plakát z provedení stejnojmenné opery z Finské národní opery. Doplněním jsou fotografie a návrhy finských kostýmů z této opery.

Další zajímavostí male galerie je prezentace opery Jihočeského divadla, který inscenaci Příhody lišky Bystroušky hraje na otočném jevišti v Českém Krumlově, a umístění original obrazu akademického malíře a rodáka z Hukvald, pana Jana Václava Sládka. Obraz zachycuje Leoše Janáčka držícího lišku. Zvláštností obrazu je, že se jedná o jeden ze série obrazů, které byly namalovány jako podklad pro vznik pohlednice, která se prodávala a takto vybrané finanční prostředky pak byly použity pro zhotovení prvního Památníku lišky Bystroušky v hukvaldské oboře. Zmíněnému památníku a jeho proměnám je věnovaná další obrazová část výstavy stejně tak k místům, ke kterým se vztahuje příběh lišky Bystroušky.

Výstava byla slavnostně zahájena v pondělí 17.7.2017 v 17.00hod a potrvá do konce roku 2017.

Vstupné na výstavu je: dospělí 20 Kč, senioři/studenti/ZTP 10 Kč, děti a mládež do 15-ti let+ ZTP/P ZDARMA

OTEVŘENO denně od 9:00 - 17:00 hod.

www: http://www.ic-hukvaldy.eu/